Capital.ba

Zapošljavanje srž ekonomskih i socijalnih politika

26.10.2007. / 15:27

SARAJEVO, Predstavnici vlada, poslodavaca i radnika iz devet zemalja jugoistočne Evrope usvojili su danas u Budvi sporazum pod nazivom “Crnogorski zaključci”, koji zapošljavanje stavlja u srž ekonomskih i socijalnih politika, saopšteno je iz Kancelarije UN u BiH.

Predstavnici Albanije, BiH, Bugarske, Hrvatske, Makedonije, Moldavije, Crne Gore, Rumunije, Srbije, koji su učestvovali na Trećoj ministarskoj konferenciji o zapošljavanju i socijalnoj politici u jugoistočnoj Evropi, obavezali su se da će sprovoditi zaključke sa ove konferencije.

U saopštenju se navodi da su učesnici konferencije potvrdili relevantnost Agende pristojnog rada Međunarodne organizacije rada u rješavanju izazova u oblasti zapošljavanja u svojim zemljama.

Manjak radnih mjesta, slab kvalitet zaposlenja, nisko učešće na tržištu rada, visoke stope nezaposlenosti, te neformalni i neizvjesni poslovi, a posebno među mladima i ranjivim grupama bile su glavne teme kojima su se bavili ministri rada i šefovi delegacija na konferenciji u Budvi.

Na konferenciji, na kojoj su učestvovali i predstavnici UNMIK-a u ime privremenih autonomnih institucija Kosmeta, te predstavnici međunarodnih i evropskih socijalnih partnera, razgovarano je o aktivnostima vođenim u okviru regionalne saradnje o politici zapošljavanja od 2003. do 2007. godine.

Date su nove smjernice ovoj saradnji na osnovu Pakta stabilnosti čiji mandat ističe krajem 2008. godine i naglašen značaja nacionalnog vlasništva.

Pozdravljeno je uspostavljanje Regionalnog vijeća za saradnju i pozvano da podrži novu fazu regionalne saradnje u zapošljavanju i socijalnoj politici.

Ministri su ponovo potvrdili svoju predanost ka sprovođenju integrisanog pristupa čiji je cilj puno i produktivno zapošljavanje, pravo na rad, socijalna zaštita i dijalog.

Učesnici konferencije su zatražili međunarodnu pomoć u unapređenju politika zapošljavanja i jačanja institucija tržišta rada, uključujući i socijalne partnere.

Predstavnik Regionalne kancelarije Međunarodne organizacije rada za Evropu i centralnu Aziju Alena Nesporova naglasila je u svom obraćanju da su Međunarodna organizacija rada i njena podregionalna kancelarija za centralnu i istočnu Evropu u Budimpešti spremni da putem svojih programa Pristojnog rada i dalje pružaju savjet u vezi sa politikama i tehničku pomoć zemljama učesnicama.

“Treća konferencija ministara za zapošljavanje i socijalnu politiku zemalja jugoistočne Evrope pokrenula je novu fazu regionalne saradnje koja se zasniva na nacionalnom vlasništvu”, rekla je Nesporova.

Prema njenim riječima, na konferenciji je apelovano na jače partnerstvo između zemalja u regiji i Savjeta za regionalnu saradnju.

“Evropske komisije, Međunarodne organizacije rada i Savjeta Evrope. Međunarodan organizacija rada podržaće inicijative zemalja koje teže unapređenju mogućnosti za žene i muškarce da dboiju pristojan i produktivan posao u uslovima slobode, ravnopravnosti, bezbjednosti i ljudskog digniteta”, rekla je Nesporova.

Prije pet godina je pokrenuta regionalna saradnja o pitanjima zapošljavanja u zemljama jugoistočne Evrope, s ciljem da se izazovi u zapošljavanju sa kojima se susreću ove zemlje rješavaju efektivnijim politikama.

Međunarodna organizacija rada i Savjet Evrope obavezali su se, a time i odgovorili na zahtjev država članica iz jugoistočne Evrope, da im bude pružena pomoć putem mehanizma regionalne saradnje poznatog kao “Bukureštanski proces”, tako što je izvršena procjena nacionalnih politika zapošljavanja sedam zemalja i date preporuke jačanja njihovog uticaja i efikasnosti, te jačanja kapaciteta institucija.i provođenju ovih politika.

Politička podrška vlada u regiji ponovo je ojačana Srednjoročnom ministarskom konferencijom u Sofiji u oktobru 2005. godine, na kojoj je zatraženo uspostavljanje snažnije veze između zapošljavanja i drugih ekonomskih i socijalnih politika, te dato dalje uputstvo u “Bukureštanskom procesu” oblikovanjem novih prioriteta regionalne saradnje i naglašavanjem važnosti unpređenja socijalnog dijaloga kao ključnog instrumenta za politike zapošljavanja.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!