Capital.ba

Zapadne sankcije podstiču interes zemalja BRIKS za Rusiju

10.07.2015. / 19:32

briksUFA, Zapadne sankcije stimulišu interesovanje zemalja BRIKS (Brazil, Rusija, Indija, Kina, Južnoafrička Republika) za Rusiju, rekao je danas novinarima ruski ministar za ekonomski razvoj, Aleksandar Uljukajev.

“Sankcije, ne samo da nisu bile povod da naši partneri u Šangajskoj organizaciji za saradnju (ŠOS) i BRIKS pokažu manje interesovanje, nego naprotiv, one su podstakle veće interesovanje. Jasno je da su naše kontramere, konkretno prehrambeni embargo, stvorile slobodan prostor u prometu robe, koje naše kolege sa zadovoljstvom koriste”, kazao je Uljukajev na marginama samita BRIKS, koji se održava u ruskom gradu Ufa.

Međunarodni monetarni fond (MMF) će, prema Uljukajevu, revidirati naviše prognozu dinamike bruto domaćeg proizvoda (BDP) u Rusiji za 2015. i 2016. godinu. Kako je podsjetio, Fond je već dva puta revidirao naviše prognozu kretanja ruske privrede.

MMF očekuje u Rusiji ove godine da će privreda biti u minusu od 3,4 odsto, dok za 2016. predviđa da će biti u plusu za 0,2 odsto, prema najnovijem julskom izvještaju Fonda o stanju i bližoj perspektivi svjetske ekonomije, koji je objavljen juče.

Inače, ova međunarodna finansijska institucija je u prethodnom aprilskom izvještaju prognozirala za Rusiju negativan privredni rast od 3,8 odsto u ovoj godini, a za 2016. godinu je predvidjela minus od 1,1 odsto, naveo je Tas.

Uljukajev je takođe rekao da su šanse za jačanje i za slabljenje rublje jednake, prenio je Tas.

“Kolebanje kursa od jedne do tri rublje gore-dole ukazuje da se rublja nalazi u blizini svojih osnovnih vrijednosti što znači da su šanse za jačanje ili slabljenje približno jednake”, kazao je.

Kurs dolara se kreće u dijapazonu od 53 do 57 rubalja, navodi ruska agencija.

Ministarstvo za ekonomski razvoj neće ponovo razmatrati prognozu srednje cene nafte za ovu godinu i snižavati taj pokazatelj, bez obzira na sadašnje kolebanje cijena na tržištu, rekao je Uljukajev.

U maju je ministarstvo objavilo makroekonomsku prognozu, prema kojoj će prosječna cijena nafte u 2015. godini biti oko 50 dolara za barel, sa godišnjih rastom do 2018. godine na 60, 65, odnosno 70 dolara za barel.

Ministar očekuje da će odliv kapitala iz Rusije biti oko 90 milijardi dolara u 2015. godini.

“Naša zvanična prognoza za ovu godinu je 110 milijardi dolara, ali mi sada smatramo da ima osnova da je revidiramo naniže i vjerovatno će to biti nešto više od 90 milijardi dolara“, rekao je on.

Centralna banka Rusije je u četvrtak objavila da je u prvom polugodištu odliv kapitala iz Rusije bio 52,5 milijardi dolara, što je 24,6 odsto manje nego u istom periodu 2014. godine. Prema prognozi banke, ove godine će odliv biti 111 milijardi, a nastaviće da se smanjuje i u naredne dvije godine, na 87 milijardi dolara 2016. i na 80 milijardi 2017. godine, prenijele su ruske agencije. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!