Capital.ba

Zakonima protiv sive ekonomije

19.07.2010. / 7:25

SARAJEVO,  Oba doma Parlamenta FBiH ovaj mjesec trebalo bi da utvrde i usvoje izmjene oko 30 zakona koje bi trebalo da olakšaju rad inspekcija, pomognu u smanjenju sive ekonomije i time poboljšaju poslovni ambijent. Riječ je o prvom setu od 68 zakona čije su izmjene, kao prijeko potrebne za jačanje lojalne konkurencije, preporučene u okviru projekta “Giljotina propisa u FBiH”.
 
Kako su istakli u Parlamentu FBiH i Međunarodnoj finansijskoj korporaciji (IFC) koja sufinansira projekat, predlaganje izmjena zakona na sebe je preuzeo Parlament s obzirom na to da ministarstva u Vladi FBiH nisu do sada uradila svoj dio posla.
Safet Softić, predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, kaže da zakonodavno-pravne komisije oba doma treba da utvrdeizmjene oko 30 zakona kao svoj prijedlog “kada je već Vlada FBiH propustila da bude predlagač”.
“Ovaj mjesec treba da budu održane vanredne sjednice oba doma da se ti zakoni usvoje”, dodao je Softić.
Suada Hadžović, član Zakonodavno-pravne komisije Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, rekla je da će se izmjene svih zakona, koji su u nadležnosti više ministarstava, odnositi na rad inspekcija na terenu.
“Taj prvi set zakona je nešto što hitno treba uraditi. Usklađuju se kaznene odredbe, jer su kazne sada izražene u dinarima i kako onda da inspekcija primijeni zakon. Zakonodavno-pravna komisija još nije zasjedala i izmjene zakona još nisu spremne, a o njima bi trebalo da se očituje Vlada”, dodaje Hadžovićeva.
Njen kolega iz Komisije Omer Vatrić istakao je da inspekciju više košta podnošenje prijave nego što je kazna, jer su iznosi kazni minimalni kada se preračunaju u KM.
“Izmjene zakona će pomoći u rješavanju sive ekonomije, posebno kod uvoza, kontrole kvaliteta i cijene robe”, kazao je Vatrić.
U IFC-u, ogranku Svjetske banke, naglasili su da ministarstva nisu uradila svoj dio posla i pored urgencija premijera FBiH, te je stoga Parlament preuzeo njihov posao.
“Međutim, institucije Vlade FBiH i vanjski eksperti analizirali su oko 900 zakona i propisa koji regulišu inspekcijski nadzor. Prvi put se tako nešto uradilo i to je veoma pozitivna stvar”, kaže Tarik Šahović iz IFC-a.
Entoni Šeperić, portparol Ministarstava pravde FBiH, čiji prvi čovjek predsjedava Upravnim odborom za realizaciju “Giljotine propisa”, rekao je da je planirano da resorna ministarstva predlože izmjene zakona, ali da ne zna zašto to nisu učinili. Nije mogao reći o kojim je zakonima riječ.
RS ukinula 58 odsto formalnosti
RS je kroz sprovođenje projekta “giljotina propisa” ukinula 58 odsto inspekcijskih postupaka i predmeta kontrole, odnosno njihov broj smanjila sa 2.474 na 1.040.
Navodi se to u Informaciji Vlade RS o aktivnostima na regulatornoj reformi u cilju unapređenja poslovnog okruženja.
Ranija ekonomska analiza “giljotine propisa” pokazala je da su ukupne uštede po privredu na ukinutim propisima iznosile oko 23 miliona KM.
Direktni godišnji troškovi privrede RS zbog formalnosti koje izdaju nadležne republičke institucije iznose 92,7 miliona KM, a indirektni troškovi 83,1 milion KM. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!