Capital.ba

Zakašnjeli stečajevi ruše imovinu firmi

11.05.2012. / 8:00

BANJALUKA,  Otezanje procedura za otvaranje stečajnog postupka, njihovo predugo trajanje, te okončavanje ovih postupaka bez razmatranja opcije reorganizacije ključni su problemi velikog broja stečajnih procesa koji se vode u RS.

Istaknuto je na jučerašnjem seminaru o praktičnim problemima koji prate stečajne procese u RS, koji je održan u Banjaluci u organizaciji Centra za unapređenje korporativnog upravljanja.
Lazar Đurđević, stečajni upravnik sa dugogodišnjim iskustvom, rekao je da je u 90 odsto stečajnih postupaka koji se trenutno vode u RS nemoguće postići bilo kakve rezultate.
“Ovu tezu podržavam činjenicom da sada gotovo da više i ne postoji stečajna imovina koja bi bila dovoljno interesantna da bi je neko od investitora kupio ili reorganizovao, do čega je došlo zbog toga što se zahtjevi za pokretanje stečajnog postupka u velikom broju slučajeva sudovima podneseni veoma kasno”, rekao je Đurđević.
On je objasnio da zbog “otezanja” ulaska u stečaj veliki broj firmi u ovaj postupak uđe u potpunosti iscrpljen i kada od cjelokupne imovine ostane samo gola nekretnina i zastarjela oprema.
“Kod stečajeva u domaćim preduzećima nikako ne treba zanemariti element krizne situacije zbog koje potencijalni kupci preduzeća takođe veoma lako gube interesovanje za ulaganje u firme”, dodao je Đurđević i istakao da je i u onako teškim uslovima za pozitivno okončanje nekog stečaja neophodna saradnja svih nadležnih institucija.
“U naprednim evropskim zemljama, uz maksimalno uključenje nadležnih institucija, prosjek trajanja stečajnog postupka iznosi sedam godina, a Zakonom o stečaju RS predviđeno je da se stečajni postupak okonča u roku od godinu dana, što je u idealnim uslovima nemoguće”, rekao je Đurđević i dodao da za uspješnost sprovođenja postupaka u RS saradnja svih nadležnih institucija i povjerilaca mora biti na daleko višem nivou.
Prema posljednjim podacima okružnih privrednih sudova, stečajni postupci u RS trenutno se vode u 392 preduzeća, dok je samo u toku ove godine u stečaju završilo pedesetak firmi.
U RS se trenutno vode stečajni postupci u 392 preduzeća.
Zoran Babić, predsjednik Centra za unapređenje korporativnog upravljanja, istakao je da je seminar načeo problematiku praktičnih problema preduzeća koja su ušla u stečajni postupak.
“Smatramo da treba da budu razmotrene mogućnosti kojima će se stečajna problematika pokušati riješiti u što kraćem roku kako bi što više njih ušlo u kvalitetan postupak reorganizacije”, rekao je Babić.
On je dodao da se preduzećima u RS na što više načina mora otvoriti šansa da proces stečaja prođu kroz reorganizaciju. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Zakašnjeli stečajevi ruše imovinu firmi

    1. lemi

      djelujte konkretno, pripremite prijedlog izmjena zakona o stecaju pa ga predlozite nadleznom tijelu.
      to bi bio kvalitetan napredak od praznog laprdanja do kvalitetnog rjesavanja problema.