Capital.ba

Za zemlje Persijskog zaliva nema više blagostanja od nafte?

21.10.2016. / 13:51

BEOGRAD, Cijene nafte se u regionu Persijskog zaliva kreću oko 50 dolara za barel.nafta-123-718x446

Skroman oporavak cijena nafte ne uspjeva da popuni budžetski manjak u zemljama Persijskog zaliva koje izvoze naftu, saopštio je Međunarodni monetarni fond.

MMF je te zemlje pozvao da smanje potrošnju.

Cijene ključne sirovine tog regiona su se djelimično oporavile i sada se kreću oko 50 dolara za barel, nakon što su u januaru pale na 10-godišnji minimum od ispod 30 dolara za barel sa nivoa od preko 100 dolara na kom su bile tokom sredine 2014, prenosi agencija Frans pres.

“Oporavak cena nafte će definitivno ove godine pomoći u smislu finansijskih pokazatelja zemljama članicama Saveta za zalivsku saradnju”, izjavio je direktor Kancelarije MMF-a za Bliski istok, Masud Ahmed.

“To međutim ne menja fundamentalne perspektive tih zemalja ili izazove sa kojima su suočene”, dodao je u on u intervjuu za AFP.

Kako je naveo, cijene nafte će se, srednjoročno gledano, stabilizovati na nivou od oko 60 dolara za barel, što je ispod prelomne tačke rentabilnosti za jedan broj tih zemalja.

Naime, u izvještaju o ekonomskim perspektivama tog regiona, MMF je naveo da prelomna tačka rentabilnosti za Saudijsku Arabiju, Katar i Ujedinjene Arapske Emirate iznosi 79,7 dolara, 62,1 dolar i 58,6 dolara respektivno, dok za Kuvajt iznosi 47,8 dolara po barelu, a u slučaju Omana i Bahreina skače na 77,5 dolara i 93,8 dolara po barelu.

“To znači da zemlje Persijskog zaliva, kao grupa, još uvek moraju da preduzmu napore i da uravnoteže svoje budžete”, kazao je Ahmed.

Moraju da, kako ističe, smanje potrošnju u narednih pet godina i da pronađu načine za povećanje prihoda iz nenaftnih djelatnosti.

“Privredni rast zemalja Persijskog zaliva bi trebalo da bude ispod 2,0 odsto u tekućoj godini, dok se u narednoj godini očekuje blago poboljšanje, i rast od izmedju 2,0 i 2,5 odsto”, dodaje on.

Saudijska Arabija će ove godine ostvariti rast od 1,2 odsto, što je pad u odnosu na 3,5 odsto iz prošle godine, dok će BDP-a Kuvajta i Katara porasti za 2,5 odsto, odnosno 2,6 odsto.

BDP Ujedinjenih Arapskih Emirata će porasti za 2,3 odsto u 2016. godini.

Rekordne cijene nafte u proteklim godinama omogućile su ekonomijama Perijskog zaliva da ostvare snažan rast, a vladama da investiraju ogromna sredstva u infrastrukturne projekte. Međutim, nedavni pad cijena nafte je primorao vlade tih zemalja da odustanu od velikog broja projekata.  Novaekonomija.rs

Saudijska Arabija je prošlog meseca najavila nove drastične mere štednje, kao što su rezanje plata ministrima za 20 odsto i ograničavanje naknada za prekovremeni rad i bonusa za državne službenike, podseća AFP. Novaekonomija.rs

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!