Capital.ba

Za vještačko osjemenjavanje 8.000 grla ovaca 450.000 KM

08.05.2012. / 15:26

BIJELJINA, Pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Radmila Čojo posjetila je danas veterinarsku laboratoriju i farmu Zavoda “Teolab” u Kojčinovcu kod Bijeljine u kojoj je najsavremenijom embriotransferskom metodom, jedinstvenoj u BiH, ojagnjeno prvo rasno jagnje.

Čojo je naglasila da je u planu osjemenjavanje 8.000 grla ovaca, a vrijednost projekta, koji će u potpunosti finansirati Vlada Srpske i resorno ministarstvo je 450.000 KM.

“Projekat će biti realizovan u područjima gdje je stočarska proizvodnja najrazvijenija – u Rogatici, Sokocu, Bijeljini i jednim dijelom na području Hercegovine”, rekla je Čojo novinarima, te dodala da su realizaciju embriotransferske metode Vlada Srpske i resorno ministarstvo finansijski podržali kao jednu od mjera unapređenja stočarske proizvodnje.

Prema podacima iz 2011. godine, na graničnim prelazima je legalno uvezeno 35.000 ovaca, a pretpostavlja se da je još 20 odsto uvezeno nelegalnim putem. “Ako se uzme broj ovaca prije rata i današnje stanje jasno je da je BiH u deficitu kada je riječ o jagnjećem mesu, a samim tim tu je i nepotreban odliv kapitala u susjedne zemlje”, rekla je Čojo.

Novalina Mitrović, direktor Veterinarskog zavoda “Teolab” na čijoj farmi je ojagnjeno prvo rasno jagnje, rekla je da projekat vještačkog osjemenjavanja sigurno ne bi mogao biti realizovan bez resornog ministarstva. “U okviru nabavke opreme, Ministarstvo je pomoglo tako što je vršilo 40 odsto povrata sredstva od ukupne vrijednosti opreme”, istakla je Mitrović.

Ona je ocijenila da je značajno to što Vlada i Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva žele da unaprijede istočni dio Srpske koji ima veliki potencijal za uzgoj ovaca.

“Na izvjestan način nastoji se pomoći i farmerima, jer je ovaj projekat iniciran prema njima. Projekat je podrazumijevao i edukaciju veterinara u Americi i u Češkoj”, rekla je Novalina Mitrović, te dodala da bi zahvaljujući ovakvom načinu rada, a uz pomoć Ministarstva i angažovanjem svih u tom lancu, Republika Srpska za četiri do pet godina mogla postati ozbiljan izvoznik jagnjećeg mesa za kojim je velika potražnje u zemljama okruženja.

Najsavremeniju metodu – embriotransfer kod ovaca u svijetu uspješno rade Francuzi, Česi, a u regionu Hrvati je primjenjuju više kod goveda.

Ogledna farma “Teolaba” ima 40 domaćih ovaca. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!