Capital.ba

Za upravljanje energijom 1,2 miliona maraka

31.07.2019. / 8:00

SARAJEVO, U Sarajevu je juče potpisan sporazum o finansiranju projekta “Zeleni ekonomski razvoj”, koga finansira Vlada Švedske sa bespovratnih 1,2 miliona KM, a sprovodi UNDP.


Sporazum su potpisali šef Odjeljenja za razvojnu saradnju pri Ambasadi Švedske u BiH Meri Bergstrom i zamjenik rezidentnog predstavnika UNDP-a u BiH Suhrob Hošmuhamedov, a ceremoniji je prisustvovao i ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara u tehničkom mandatu Mirko Šarović.

Iz UNDP-a je saopšteno da je cilj ovog projekta ubrzanje upravljanja energijom u BiH, kao i brže uspostavljanje informacionog sistema energetske efikasnosti.

“Više od 75 odsto javnih objekata u BiH ima neadekvatnu toplotnu izolaciju. Poboljšanjem upravljanja energijom u javnim objektima smanjuju se javni izdaci za energiju i kontrolišu emisija gasova sa efektom staklene bašte”, dodaje se u saopštenju.

Bergstromova je istakla da su različiti ekološki problemi povezani s povećanom potrošnjom energije, kao što su zagađenje vazduha, vode, klimatske promjene.

Ona je izrazila zadovoljstvo što Švedska nastavlja da podržava vlasti BiH u uspostavljanju, praćenju i upravljanju potrošnjom energije u javnom sektoru da bi se smanjile emisije ugljen-dioksida.

Šarović je zahvalio Vladi Švedske i UNDP-u na kontinuiranoj podršci i saradnji u naporima u oblasti energetske efikasnosti i zaštite okoline.

On je naveo da se ministarstvo na čijem je čelu obavezuje da u cjelosti primjenjuje sistemski pristup upravljanju potrošnjom energije i institucionalizaciji upravljanja energijom u objektima javnog sektora, da bi se ispunile obaveze koje proizlaze iz Ugovora o energetskoj zajednici.

Tokom narednih 18 mjeseci predviđena je obuka više od 80 energetskih menadžera i saradnika iz javnih objekata i institucija na nivou BiH, angažman dva energetska menadžera i jednog koordinatora u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa i Službi za zajedničke poslove institucija BiH radi uspostavljanja sistema upravljanja energijom, energetskog praćenja i nabavljanja i postavljanja IT opreme, te izrade planova energetske efikasnosti za 40 javnih objekata u vlasništvu ili na korištenju institucija BiH.

Hošmuhamedov je naglasio da će, uz dodatna sredstva, BiH biti prva zemlja u regionu koja će sprovesti cjelokupan sistem upravljanja energijom za javne objekte na nivou BiH, uključujući i postavljanje potrebne mjerne opreme za automatsko praćenje potrošnje energije i vode i izvještavanje.

Nadzor i izvještavanje o potrošnji energije i vode u javnom sektoru ključni su za utvrđivanje područja poboljšanja, izradu planova za buduća ulaganja za smanjenje troškova održavanja javnih objekata, osiguranje budžetskih ušteda i stvaranje “zelenih radnih mjesta” za domaću radnu snagu.

Cilj projekta “Zelenog ekonomskog razvoja” je stvaranje povoljnih uslova za ulaganja u projekte energetske efikasnosti, povećanje broja “zelenih radnih mjesta” i doprinos zaštiti okoline i ekonomskom razvoju BiH.

Ovaj projekat sprovodi se u partnerstvu sa Ministarstvom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara u tehničkom mandatu, entitetskim fondovima za zaštitu okoline, entitetskim ministarstvima prostornog planiranja, kantonalnim ministarstvima, opštinama, te drugim partnerima.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!