Capital.ba

Za turiste nema krize

22.12.2011. / 7:50

BEOGRAD, Koliko god tipičan novčanik u Srbiji bio tanak, turisti iz Srbije na ljetovanja, zimovanja, ekskurzije i poslovna putovanja u inostranstvo, od januara do oktobra, potrošili su devet odsto više novca nego lani.

Dok je prosječna plata od 38.167 dinara realno porasla tek za dva odsto, struktura deviznog odliva pokazuje da je na putovanja u inostranstvu potrošeno čak – 675.220.000 evra.
Za prvih deset mjeseci, domaći turisti za odlaske preko granice potrošili su 55.905.000 evra više nego u istom periodu prošle godine, od čega su najveću korist imale – Grčka i Crna Gora. Veću potrošnju novca ekonomisti obrazlažu rastom standarda tek petine stanovništva, na osnovu povećanja zarada u jakim privatnim firmama i rukovodećem sektoru nekih javnih preduzeća. Najveći porast među stavkama u strukturi odliva bilježi vanpansionska potrošnja, službena putovanja, hotelske usluge, zdravstveno osiguranje i troškovi školovanja.
Koristeći zvanične podatke, igra brojkama govori da su građani Srbije, po stanovniku, na odlaske u strane zemlje ove godine potrošili tek nešto manje od 95 evra. Ali realnost je znatno drugačija, jer podaci turističkih radnika kažu da je tek svaki deseti građanin Srbije ove godine otišao na ljetovanje van zemlje, kada je, po pravilu, i potrošeno najviše novca.
Za boravke na moru, iz Srbije je od maja do septembra otišlo 421.447.000 evra. A statistika pokazuje da, iz godine u godinu, na ljetne odmore turisti troše sve više novca. Lani je u ovom periodu izdvojeno 385.661.000 evra, što je za 19.317.000 više nego u 2009. godini.
Prema procjenama ekonomista, turisti iz Srbije na putovanja u inostranstvo potroše oko milijardu evra godišnje. Razliku u podacima pravi gotovina, za koju nema preciznih podataka.
– Domaći turisti su i dalje najbrojniji u Crnoj Gori, a grčka statistika zabilježila je značajan rast broja gostiju iz Srbije ovog ljeta – kaže ekonomista Miroslav Zdravković, urednik sajta „Makroekonomija“. – Procjene sa mogućim odstupanjima govore da građani Srbije svake godine u Grčkoj ostave oko pola milijarde evra, u Crnoj Gori oko 250.000.000, koliko i u svim ostalim zemljama. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!