Capital.ba

Za Projekat zapošljavanja pripravnika – 17 miliona KM

03.02.2012. / 10:20

BANJALUKA, Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske  Petar Đokić ističe da je Vlada dala saglasnost na izmjene i dopune Projekta zapošljavanja pripravnika visoke i više stručne spreme “Znanjem do posla”, po kojima će umjesto 1 000 biti sufinansirano 1 500 pripravnika – a vrijednost projekta je oko 17 miliona KM.

“Od tog broja  1 350 je sa visokom i 150 pripravnika sa višom stručnom spremom. Za korisnike sredstava iz oblasti poljoprivrede, prerađivačke industrije, proizvodnih uslužnih djelatnosti, kao i korisnike sredstava iz razvijenih i izrazito nerazvijenih opština – 70 odsto neto plate od 420 KM i stope doprinosa od 262 KM finansiraće Vlada putem Zavoda za zapošljavanje, dok će preostali dio od 30 odsto neto plate finansirati poslodavci”, objasnio  Đokić.

Prema njegovim riječima, za ostale korisnike Vlada će obezbijediti 50 odsto sredstava za neto plate, odnosno 300 KM i 197 KM za doprinose, dok će poslodavci obezbijediti oko 498 KM.

On je naveo da je za višu stručnu spremu isti omjer finansiranja, s tim da su plate manje i iznose 500 KM.

“Na ovaj način omogućili smo da više mladih ljudi ove godine počne sa radom i stekne osnovne uslove kako bi mogli konkurisati za stalno zaposlenje. Za ovu godinu na javni poziv prijavila su se 832 poslodavca, a aplicirali su za 2491 pripravnika”, precizira  Đokić i napominje da je od toga u privredi 395 poslodavaca apliciralo za 862 pripravnika, a van privrede 238 poslodavaca za 1 006 pripravnika.

Đokić je naglasio da su za realizaciju navedenog projekta zaduženi  Zavod za zapošljavanje Srpske, Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite i Ministarstvo finansija.

“Ubrzaćemo dalje aktivnosti kako bi se što prije sklopili ugovori poslodavaca i budućih pripravnika. Poslodavac ne može angažovati više od 15 pripravnika, a prednost se mora dati oblasti privrede i uslužnih djelatnosti“, rekao je Đokić.

On je istakao da  u ministarstvima Vlade neće biti angažovani pripravnici obuhvaćeni navedenim projektom.

“Prednost kod izbora pripravnika biće data  djeci iz porodica poginulih boraca i ratnih vojnih invalida. Do sada je 51 odsto angažovanih pripravnika ostalo da radi kod istog ili drugog poslodavca”, naveo je Đokić.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske naglašava da Prijedlog zakona o doprinosima, koji će razmatrati Narodna skupština, ne obuhvata samo raspodjelu stope doprinosa u okviru fondova PIO i zdravstvenog osiguranja.

“Ovim zakonom rješavaju se pitanja kao što su doprinosi za nove osiguranike. Uvode se novi obveznici za osiguranje i doprinose, među kojima su poljoprivrednici i lica koja će raditi na povremenim i privremenim poslovima“, pojasnio je Đokić.

On je napomenuo da se stopa doprinosa neće promijeniti, nego da se za jedan odsto uvećava u korist Fonda PIO.

“Na ovaj način biće otkloljen nedostatak koji se pojavio ranije, kada se prelazilo sa modela neto stope doprinosa na bruto stopu, pa je  zbog toga bila potrebna korekcija stope doprinosa u korist Fonda PIO“, dodao je Đokić.

Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o PIO Federacije BiH /FBiH/, kojim je penzionerima povratnicima iz Srpske  u Federaciju BiH, koji su stekli penziju do 30. aprila 1992. godine, omogućeno da podnesu zahtjev da penziju primaju u tom entitetu, Đokić je ocijenio kao  diskriminatorski.

“Oni i na taj način žele da izbjegnu obaveze koje imaju prema licima koja su na prostoru Federacije BiH stekla pravo na penziju. Federacija svjesno dovodi u neravnopravan položaj građane srpske nacionalnosti i jedini način je da u narednom periodu pokrenemo adekvatan sudski postupak“, podvukao je Đokić.

Đokić je podsjetio da je Srpska  zakinuta za 500 miliona KM od kada vrši isplate penzionerima koji su penzije ostvarili u Federaciji BiH.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske ocjenjuje da je proces revizije boračkih prava u  prošloj godini bio manje dinamičan zbog pripreme novog Zakona o pravima boraca, ali da je dao određene rezultate.

“U ovoj godini će se taj posao morati intenzivirati kako bi se svi borci  odvojili od onih koji su takav status stekli na nezaslužen način. Najvažniju ulogu u definisanju statusa borca ima Boračka organizacija Srpske  i očekujem da će biti u potpunosti spremna na saradnju sa resornim ministarstvom”, rekao je Đokić.

On je napomenuo da je za ovu godinu predviđeno pet miliona KM za stambeno zbrinjavanje porodica poginulih boraca.

“Ta sredstva nisu dovoljna da završimo program stambenog zbrinjavanja porodica poginulih boraca. Moramo još stambeno zbrinuti 863 korisnika i 2 111 lica sa nepovratnom novčanom pomoći, a za ukupnu realizaciju programa potrebno je 42 miliona KM“, zaključio je Đokić.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!