Capital.ba

Za pola godine u Srbiji nestalo 11.200 firmi

06.09.2012. / 10:27

BEOGRAD, Srpska privreda je u veoma lošem stanju i mora se što prije osloboditi suvišnih nameta, kažu učesnici skupa Reforma poreskog sistema i parafiskalni nameti.

Oni su zatražili sveobuhvatnu reformu.
Predsjednik Asocijacije malih i srednjih preduzeća Milan Knežević je pozdravio namjeru države da ukine 104 parafiskalna nameta, jer će to dovesti do određenog rasterećenja srpske privrede.
On je naveo da ima ukupno oko 350 parafiskalnih nameta i da je za ukidanje prva 104 potrebno da se promijeni 31 zakon.

“Ako se donese krovni zakon kojim bi bila ukinuto 104 nameta to bi dalo efekta, a ako to bude išlo pojedinačno kroz skupštinsku proceduru, to će trajati do godinu dana”, istakao je Knežević.

Privreda je u Srbiji, kako je rekao, dugo smatrana “fontanom za ispunjavanje svih želja budžetskih korisnika”.

“Privreda je u stanju agonije i nema više vremena da gubi ni jedan dan”, istakao je on, navodeći da su najavljene mjere države više „estradno – kozmetičke, jer su uštede za privredu jako male u odnosu na teškoće u kojima se privreda nalazi”.

Knežević je kazao da Srbija ulazi u „ekonomiju metafizike”, jer se najavljuju neke mjere bez i jedne brojke efekata.
“Tražili smo poresku reformu i rasterećenje privrede, zakon o razduživanju države, zakon o javnim nabavkama, borbu protiv crnog tržišta, a dobićemo smo sve što nismo tražili – povećaće PDV – a, poreza na dobit preduzeća, poreza na dohodak preduzeća i povećanje akciza, što će sve direktno povećati troškove poslovanja”.

Ponašanje države je, prema riječima Kneževića, uzelo danak prema privredi, pa su rezultati veoma „crni” – 31.000 preduzeća ima negativan bilans završnog računa, 8.000 preduzeća posluje na nuli, a 33.000 preduzeća je u blokadi.

On je rekao da je u posljednje dvije godine 12.500 preduzeća brisano iz Agencije za privredne registre jer je bilo u blokadi dužoj od godinu dana, dok je samo u prvoj polovini ove godine izbrisano 11.200 preduzeća.

“Magarac je lipsao i privrednici uskoro neće moći da plaćaju ništa”, naveo je Knežević, dodajući da mu na javljene mjere za pomoć privredi više liče na „šminkanje mrtvaca”.

Predstavnica Američke privredne komore u Srbiji Amalija Pavić je navela da je za investitore najvažnije da imaju predvidljiv i jasan sistem poslovanja kada dolaze u neku zemlju i da je prijedlog te komore da država ograniči maksimalan iznos nameta koje samovoljno propisuju lokalne samouprave.

Pavićeva je istakla da je apsurdno da se parafiskalni nameti uvode neporeskim zakonima, na primjer Zakonom o šumama. Dnevnik

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!