Capital.ba

Za mandat zarade i po 240.000 KM

15.06.2008. / 8:16

SARAJEVO, BANJALUKA, BEOGRAD, Zijad Muratović, zaposlen u sarajevskoj kompaniji “Orao”, platu nije primio već 11 godina. “Bio sam najbolji stručnjak u bivšoj Jugoslaviji za zavarivanje. Danas sam sretan kad uspijem zaraditi nekoliko stotina KM radeći na crno bilo kakve poslove. Mi ne živimo, mi samo preživljavamo. Novac koji zaradimo dovoljan je samo za plaćanje računa i vrlo, vrlo skromne namirnice”, kaže Muratović.

Za razliku od njega, najviši politički funkcioneri u BiH, u kojoj je nezaposleno gotovo 40 odsto stanovništva, redovno primaju platu. Najviša mjesečna primanja imaju članovi Predsjedništva BiH, predsjedavajući Vijeća ministara BiH, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i premijer RS. Njihova prosječna mjesečna plata je oko 5.000 KM i oni za četiri godine mandata zarade po 240.000 KM.
Najviši politički funkcioneri mnogo više zarađuju čak i od Bosanaca i Hercegovaca koji imaju posao i redovito primaju zarađene plate. Prosječna plata u BiH je oko 670 KM. Ilustracije radi, jedan član Predsjedništva BiH za polovinu svog mandata zaradiće 120.000 KM, što je cijena dvosobnog stana u Sarajevu starije gradnje. Radnici koji u prosjeku zarade po 670 KM isti će stan otplaćivati 20 ili 30 godina ako budu imali sreće da im banka uopće odobri kredit za njegovu kupovinu.
Dodik zarađuje gotovo duplo više od Koštunice
Političari u BiH, državi koja je posljednja u procesu integracija u Evropsku uniju, imaju primanja približno jednaka platama funkcionera, primjerice u Sloveniji, koja je najnaprednija nova članica EU. Hrvatski premijer i slovenački premijer, Ivo Sanader, odnosno Janez Janša, imaju približno iste plate. Sanader zarađuje 22.500 kuna ili 6.300 KM, a prosječna plata u njegovoj zemlji je oko 1.900 KM. Janez Janša, predsjednik Vlade Slovenije u aprilu ove godine zaradio je 3.255 evra. Premijer Republike Srpske Milorad Dodik ima osnovnu platu od 5.000 KM ili oko 2.500 evra, što je gotovo duplo više od predsjednika Vlade Srbije Vojislava Koštunice, koji zarađuje oko 1.500 evra.
“Osnovica za obračun plate predsednika, potpredsednika i ministara u Vladi Srbije je 9.675 dinara. Predsednik vlade ima koeficijent 12, odnosno njegova neto plata iznosi 116.111 dinara ili oko 1.500 evra. Potpredsednici vlade zarađuju po 101.597 dinara ili oko 1.300 evra, dok je ministarska plata 98.694 dinara ili 1.200 evra”, kaže Dragan Blešić, zamjenik generalnog sekretara Vlade Srbije.
Koliko vrijede Sanaderovi i Janšini ministri
Hrvatski premijer, potpredsjednici Vlade Hrvatske i njeni ministri, prema podacima koje su naveli u svojim imovinskim kartonima, imaju najbolje plate u regionu, izuzev Slovenije, koja je već četiri godine punopravna članica EU.
“Podaci o platama predsjednika, potpredsjednika i ministara u Vladi Hrvatske su dostupni javnosti posredstvom Saborskog povjerenstva za sprečavanje sukoba interesa. Svaki od funkcionera obavezan je popuniti svoj imovinski karton i u njemu navesti i visinu plate”, kazali su u Uredu za odnose s javnošću Vlade Hrvatske.
Parlamentarna komisija za sprečavanje sukoba interesa sve podatke o platama i imovini hrvatskih funkcionera objavila je na svojoj internet stranici. Potpredsjednici i ministri u Vladi Hrvatske imaju približno ista primanja. Mjesečno zarađuju oko 17.000 kuna ili 4.200 KM.
Slovenija, jedina od bivših jugoslavenskih republika koja je postala članicom EU i u kojoj je prosječna plata 864 evra, svog premijera Janeza Janšu plata sa 3.255 evra mjesečno. Bruto plata slovenskog premijera je 6.361 evro.
U BiH je isplativo biti predsjednik vlade
“Ministar vanjskih poslova u aprilu je zaradio 3.048 evra. Ministar gospodarstva 3.180 evra, a ministar prostornog uređenja i okoliša 3020. evra. Ministar javne uprave ima najmanju platu. U aprilu je zaradio 2.817 evra neto”, potvrđeno nam je u Ureda za odnose s javnošću premijera Slovenije.
Od premijera na svim nivoima u Bosni i Hercegovini najbolje je plaćen predsjednik Vlade Republike Srpske. Na osnovu odluke o utvrđivanju plate predsjednika i ministara u Vladi RS, premijer Milorad Dodik ima osnovnu platu od 5.000 KM.
“Potpredsjednici Vlade RS imaju mjesečnu platu od 4.500 KM, a ministri po 4.000 KM. Osnovna plata predsjednika i ministara uvećava se za 0,5 odsto za svaku punu godinu radnog staža”, piše u odluci koju je Vlada RS usvojila 25. januara ove godine.
Odmah iza premijera RS, po visini mjesečnih primanja, je predsjedavajući Vijeća ministara BiH. Nedavno usvojenim zakonom o platama u institucijama BiH Nikola Špirić u ovoj godini mjesečno će zarađivati po 4.732 KM. Njegovi zamjenici, odnosno ministri sigurnosti i finansija Tarik Sadović i Dragan Vrankić, primat će platu od 4.483 KM. Ostali ministri u Vijeću ministara BiH zarađivaće 4.234 KM.
Federalni ministri “siromašniji” od kolega u RS
“Neto plata premijera Federacije BiH sa minulim radom iznosi 2.308 KM. Zamjenik premijera i ministar finansija Vjekoslav Bevanda zarađuje 2.124 KM. Gavrilo Grahovac, zamjenik premijera i ministar kulture i sporta, ima platu od 2.208 KM”, piše u dopisu Vlade FBiH, koji je potpisao sekretar Vlade Ismet Trumić.
Ministri u federalnoj vladi zarađuju od 2.095 KM, kolika je plata ministrice obrazovanja Melihe Alić, do 1.817 KM, kolika su mjesečna primanja Nevenka Hercega, ministra turizma i okoliša FBiH.
Predsjednik susjedne Hrvatske, prema podacima Saborskog povjerenstva za sukob interes, za svoj mjesečni rad prima platu od 20.541 kunu. Preračunato u KM, Stjepan Mesić zarađuje oko 5.000 KM. Srbijanski predsjednik Boris Tadić, prema Zakonu o platama u državnim organima i javnim službama, ima najveći koeficijent za obradu plate, koji iznosi 15. Osnovicu za obračun predsjedničke i plate predsjednika Narodne skupštine Srbije određuje administrativna služba Skupštine.
Plate nekih predsjednika dobro čuvana tajna
“Plata predsednika Narodne Skupštine Srbije je oko 1.250 evra i određena je Zakonom o obračunu plata. Plata predsednika Srbije je veća, jer je koeficijent za obračun veći. Precizne podatke o visini plate predsednika mi nemamo”, tvrdi Momčilo Arbutina, iz Narodne skupštine Srbije.
U Uredu predsjednika Srbije nismo uspjeli dobiti tačan iznos plate Borisa Tadića. Na naš pismeni upit nisu odgovorili ni nakon desetak dana čekanja. Na naš upit o visini njihovih mjesečnih primanja nisu nam odgovorili iz Ureda predsjednika Slovenije Danila Turka, kao ni iz predsjednika Republike Srpske Rajka Kuzmanovića.
Članovi Predsjedništva BiH, prema Zakonu o platama u državnim institucijama, su najbolje plaćeni funkcioneri na državnom nivou. Haris Silajdžić, Nebojša Radmanović i Željko Komšić ove će godine mjesečno zarađivati po 4.981 KM.
“Moja osnovna plata je 1.827 KM. Na taj iznos dodaje se minuli rad, što je u mom slučaju oko 300 KM”, kaže Mirsad Kebo, potpredsjednik Federacije BiH.
Tvrdi da je osnovna plata predsjednice FBiH Borjane Krišto oko 2.000 KM, koliko bi trebalo da zarađuju i predsjedavajući domova federalnog parlamenta.
“Ne znam precizne iznose plata svih funkcionera u Federaciji BiH, ali se vodilo računa da predsjednik, premijer i čelnici parlamentarnih domova imaju plate u istom rangu”, dodao je Kebo.
Bh. parlamentarcima po 3.000 KM bez paušala
Predsjednik Sabora Hrvatske Luka Bebić najbolje je plaćeni političar u ovoj zemlji. Njegova plata je 24.000 kuna, odnosno oko 6.000 KM. Primanja zastupnika u hrvatskom parlamentu kreću se od 15.000 do 20.000 kuna. Članovi slovenačkog parlamenta primaju mjesečno oko 4.155 evra.
Poslanici i delegati u Parlamentarnoj skupštini BiH platu primaju u skladu s Odlukom o obračunu plata. Prema ovoj odluci, članovi državnog parlamenta mjesečno svoj angažman naplate po 3.000 KM, bez različitih naknada.
Poslanici i delegati u federalnom parlamentu, prema Zakonu o pravima izabranih funkcionera, nosilaca izvršnih funkcija i savjetnika u institucijama vlasti Federacije BiH, imaju osnovnu platu od 1.400 KM. Plaća se uvećava za minuli rad te za članstvo u radnim tijelima i odborima parlamenata. Njihove kolege iz Republike Srpske znatno su bolje plaćeni, jer prosječna plata narodnih poslanika iznosi oko 4.000 KM.
“Predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić ima ukupna primanja oko 4.900 KM, u što je uračunata osnovna plata, dodatak za minuli rad i poslanički paušal. Potpredsjednici primaju mjesečno oko 4.300 KM, dok poslanici zarađuju oko 4.000 KM”, kazao je Šefket Hafizović, potpredsjednik Narodne skupštine RS.
Gradonačelnik Banjaluke najbolje plaćen
Gradonačelnik Banjaluke Dragoljub Davidović ima mjesečnu platu od 3.745 KM, potvrđeno je u Administrativnoj službi ovog grada.
Gradonačelnica Sarajeva Semiha Borovac mjesečno zarađuje 2.268 KM, dok gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić za svoj rad mjesečno naplaćuje oko 2.500 KM.
Prosječne plate u Srbiji, BiH, Sloveniji i Hrvatskoj
Građani Slovenije, prema podacima tamošnje agencije za statistiku, imaju najbolji životni standard u regionu.
Prosječna plata u ovoj zemlji je 864 evra, a nezaposlenih je 4,6 odsto. Slijede ih Hrvati, koji prosječno zarađuju 5.019 kuna ili oko 1.900 KM. Nezaposlenost u Hrvatskoj ne prelazi 15 procenata. U susjednoj Srbiji građani u prosjeku zarađuju oko 30.000 dinara mjesečno, što je oko 750 KM, a nezaposlenost je oko 18,1 odsto.
Najniža plata u regionu je u BiH – oko 670 KM. U našoj zemlji, po podacima Agencije za statistiku BiH, nezaposleno je 39,9 odsto stanovništva. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!