Capital.ba

Za dobijanje poslova u javnim nabavkama ključna politika

30.05.2016. / 15:20

analitikaMOSTAR, Značaj, način sprovođenja i svrha monitoringa javnih nabavki u Bosni i Hercegovini te uloga različitih aktera iz vladinog i civilnoga sektora u tom procesu naziv je današnje stručne rasprave koju je u Mostaru organizovao Centar za društvena istraživanja Analitika.

– U istraživanju koje je sproveo spomenuti Centar prije dvije godine, čak 90 posto od 500 ispitanika, vlasnika privatnih kompanija, smatralo je kako su lične i političke veze ključne za dobijanje poslova u procesima javnih nabavki – rekla je u izjavi za medije ispred organizatora Nermina Vloder.

Po njezinim riječima, 2014. godine donesen je novi zakon o javnim nabavkama, koji propisuje nove obveze i odgovornost svih učesnika u tom procesu, uključujući ugovorne organe ali i ponuđače.

– Novi zakon propisuje da ugovorni organ mora napraviti plan javnih nabavki početkom godine, a na kraju izvještaj o tome kako je taj proces sproveden, s naznačenim iznosima i rokovima – istakla je Voloder, napominjući kako nisu u taj proces uključeni kontrolni mehanizmi koji će osigurati funkcionalan sistem javnih nabavki od javnoga interesa.

Takođe je ukazala na manjkavosti u pogledu transparentnosti u smislu neobjavljivanja spomenutih planova na web stranicama.

Slično mišljenje podijelio je i predsjednik Udruženja LiNK Tomislav Majić, koji ističe kako u sadašnje stanje javnih nabavki treba uključiti i jake organizacije iz nevladinog sektra – tzv. monitoring timove kao savjetodavna tijela na svim nivoima vlasti koji će na neki način kontrolisati postupke javnih nabavki, podsjećajući kako je sličan model aktualan u Srbiji i da već daje rezultate.

– Međutim, dok politika BiH ne bude spremna da stvarno raščisti s korupcijom neće se se bitno pomaći stanje u BiH – zaključio je Majić.

Po riječima Admira Ćebića iz Agencije za javne nabavke, javni sektor za potrebe javnih nabavki potroši značajan dio budžeta.

-Istovremeno oblast javnih nabavki je izuzetno podložna korupciji i brojnim oblicima zlouporabe, kao što su visoka cijena za nabavke lošeg kvaliteta, nabavka roba i radova koji nisu ekonomski opravdani ili se ne baziraju na stvarnim potrebama i slično – podsjetio je Ćebić, napominjući da, kad bi se iste pravilno koristile čak bi doprinijele društvu. Fena

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!