Capital.ba

Za dinare dvije cijene

03.08.2012. / 8:30

BEOGRAD, Na rastu evra, mjenjači i bankari pokušavaju da što više zarade.

U bankama je evro već premašio 121 dinar, a pojedini mjenjači uveli su novu praksu i zavisno od kretanja kursa, tokom dana mijenjaju njegovu vrijednost. Tako ga tokom prepodneva prodaju po jednoj cijeni, a poslije 14 časova, kada Narodna banka Srbije objavi indikativan kurs za sljedeći dan, po drugoj, većoj cijeni, ukoliko ima nagovještaja da će rasti.
Tako je u srijedu, kada je srednji kurs iznosio 117,52 dinara, tokom prepodneva evro mogao da se kod mjenjača kupi za 118 dinara, a oko 17 časova, kada je na sajtu NBS objavljen indikativna kurs za četvrtak od 118,20 dinara, cijena bila već 118,50 dinara. Mjenjači na ovaj način ne krše zakon, jer im on dozvoljava da tokom dana imaju mogućnost oscilacija. Ali je pitanje dobrih poslovnih običaja, jer se kada evro pada prodajni kurs ne mijenja tokom cijelog dana.

– Tržište je nestabilno i neki mjenjači koriste mogućnost da koriguju svoje otkupne i prodajne cijene, ukoliko imaju informaciju da će doći do drastičnog skoka – kaže za “Novosti” jedan od mjenjača. – To je opet znatno niža vrijednost nego što je nude banke. Tako se kod banaka evro u četgvrtak prodavao i za 121,25 dinara, a otkupljivao po 115,33 dinara. Kod nas se za ovu valutu moglo dobiti 117,80 dinara, a kupiti ga po 119 dinara.
Prema riječima ekonomiste Gorana Nikolića, skandalozno je što je bankama omogućeno da zaračunavaju tako visoke vrijednosti deviznog kursa. Ovaj ekonomista smatra da je mnogo građana oštećeno, jer ima banaka koje naplatu rata za kredite vezane za evro preračunavaju po svom prodajnom kursu. Dakle, ti klijenti nemaju izbora, a s druge strane ima i onih koji su neobavješteni i koji mijenjaju novac u bankama. Na tu kartu “bez izbora” ili neobavještenosti bankari odlično zarađuju.

Mala trgovina
Za mjenjače je ljetna sezona “mrtva”, jer građani uglavnom kupuju i prodaju male količine deviza. Devize uzimaju, obično, za ljetovanje i to u prosjeku od 300 do 500 evra, dok je prodaja upola manja. Glavna sezona za mjenjače kreće od polovine avgusta, kada se djeca pripremaju za školu, kupuje ogrev. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!