Capital.ba

Za asfalt od EIB 200 miliona evra

28.02.2012. / 8:15

BEOGRAD, Evropska investiciona banka (EIB) zainteresovana je za finansiranje izgradnje dionice auto-puta Banjaluka – Prnjavor.

Riječ je o preliminarnoj odluci EIB, koju je dobila Vlada Republike Srpske, i koja je “teška” 200 miliona evra – izjavio je, za “Novosti”, premijer Republike Srpske Aleksandar Džombić, dodajući da završetak pregovora očekuje u trećem kvartalu ove godine.
– Tako bismo za početak građevinske sezone u sljedećoj godini obezbijedili sredstva, što bi nam omogućilo izgradnju kompletne dionice Banjaluka – Doboj, ukupne dužine 72 kilometra, u roku od tri do četiri godine – rekao je Džombić.

Podsjetimo, sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) nedavno su u Londonu uspješno završeni pregovori za dobijanje kredita od 150 miliona evra, koji će biti investirani u izgradnju dionice auto-puta od Prnjavora do Doboja. Gradnja ove dionice trebalo bi da počne u maju, pošto bude izabran izvođač radova na međunarodnom tenderu.
Premijer RS je naglasio da je, takođe sa EBRD, ugovoreno i raspisivanje tendera za izgradnju dijela Koridora 5C koji prolazi kroz teritoriju Srpske na potezu Doboj, Modriča i Vukosavlje u dužini od 47 kilometara.
– Ovaj dio auto-puta planiramo da gradimo po principu dodjeljivanja koncesije, a EBRD je spreman da finansira privatnog partnera koji bi bio zainteresovan za koncesiju – istakao je Džombić.
Prema njegovim riječima, Vlada RS je opredjeljena za ulaganje u javne investicije, prvenstveno u putnu infrastrukturu, energetski sektor i poljoprivredu, u čemu Srpska ima značajne prirodne resurse i komparativne prednosti.
– U toku 2011. godine već su započeli projekti u energetskom sektoru i putnoj infrastrukturi, čija će realizacija u punom kapacitetu biti pokrenuta u ovoj godini, sa periodom završetka od tri do šest godina. Realizacija ovih projekata i korišćenje komparativnih prednosti Srpske uticaće na stabilizaciju i pozitivne trendove prvenstveno na tržištu rada i u građevinskom sektoru, što će stvoriti uslove za veće stope privrednog rasta od onih koje predviđaju međunarodne finansijske institucije – kaže Džombić.
On je podsjetio na to da je preko Investiciono-razvojne banke RS – koja se kroz četiri godine postojanja afirmisala kao najznačajnija razvojna institucija Srpske i odigrala ključnu ulogu u održavanju kreditne aktivnosti finansijskog sektora i njegovog kapitalnog jačanja, kao i likvidnosti privrednih subjekata – investirano više od 740 miliona maraka kreditnih sredstava za privredu i uloženo u hartije od vrijednosti više od 205 miliona KM.
– Kako je trenutno najveći problem likvidnost privrede, preko IRB RS nastavićemo podršku privredi kroz kreditne linije, najpovoljnije u okruženju. Kroz izmjene pravila plasmana nastavićemo da podržavamo i stimulišemo privredni rast i razvoj Srpske – rekao je Džombić, i dodao da će ukupni plasmani IRB RS preko kreditnih linija i HOV u toku 2012. godine, iz svih izvora, iznositi 254 miliona KM.

Nijemci grade HE na Drini
Njemački energetski gigant RNjE zainteresovan je za izgradnju sistema hidroelektrana na Drini i trenutno se vode najozbiljniji pregovori sa ovom kompanijom – rekao je Džombić za “Novosti”.
Za gradnju ovih HE interesovanje su, kaže Džombić, pokazale i druge renomirane svjetske kompanije.
– Kroz međunarodni poziv za gradnju ovih HE, ponudili smo strateškom partneru paket upravljanja novom kompanijom uz obavezu obezbjeđenja kapitala za realizaciju investicije – naveo je Džombić.
Strateški partner traži se za izgradnju hidroelektrana Gornja Drina, koja sadrži četiri hidroelektrane, a to su Buk bijela, Paunci, Sutjeska i Foča, ukupne vrijednosti 500 miliona evra.
Rast BDP jedan odsto
Ekonomski indikatori iz okruženja ukazuju na nestabilnost u evrozoni. Dužnička kriza u pojedinim zemljama prijeti da se prenese i na druge zemlje. Najnovije procjene Svjetske banke i MMF za BiH predviđaju da će u 2012. godini rast BDP iznositi oko jedan odsto, iako su u septembru predviđali rast od tri odsto – kaže Džombić. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!