Capital.ba

Wall Street potonuo više od 2 odsto, preti trgovinski rat

23.03.2018. / 14:00

NJUJORK, Na Wall Streetu su vodeći indeksi potonuli više od 2 odsto, što je njihov najveći dnevni gubitak u šest nedjelja, nakon što je predsjednik SAD-a Donald Trump preduzeo prve korake prema uvođenju carina na uvoz kineske robe.

Dow Jones potonuo je 724 boda ili 2,93 %, na 23.957 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 2,52 %, na 2.643 boda, a Nasdaq indeks 2,43 %, na 7.166 bodova.

Uvođenje carina

Oštar pad indeksa usledio je nakon što je Trump potpisao memorandum koji omogućuje uvođenje carina do 60 milijardi dolara na uvoz kineske robe.

Prema uslovima iz te uredbe, Trump će uvesti carine tek nakon konsultacijskog razdoblja, koje može trajati 30 dana, a na listi za carine nalazi se oko 1.300 proizvoda, uglavnom iz sektora informatike, potrošačke elektronike i telekomunikacija.

Na odgovor iz Pekinga nije trebalo dugo čekati. Kineske vlasti zatražile su od SAD-a da se predomisli i donese oprezne odluke.

“Ako će SAD pokrenuti rat, Kina će se boriti do kraja u obrani svoji vlastitih i legitimnih interesa svim potrebnim sredstvima”, poručila je kineska ambasada i upozorila da će taj jednostrani protekcionistički potez imati štetan završetak za američke kompanije, potrošače, kao i za tržišta.

Trump je već uveo carine prvo na uvoz solarnih panela i mašina za veš, a nedavno i na čelik te aluminijum, zbog čega jačaju rizici od protivmjera pojedinih zemalja, prvenstveno Kine.

“Previše negativnog raspoloženja”

“Na tržištu je trenutno previše negativnog raspoloženja. Moguć je dalji pad cena akcija neko vreme. Ne vidim ništa na vidiku što bi uverilo ulagače da je situacija odlična”, kaže John Carey, portfelj menadžer u fondu Amundi Pioneer Asset Management.

Zbog strahova ulagača od kineskih protivmera, među najvećim gubitnicima juče je bio industrijski sektor, s prosečnim padom cena za 3,3 %.

Pritom su akcije industrijskih divova, kao što su Boeing i Caterpillar, potonule više od 5 %.

Te akcije su bile pod pritiskom već pre zbog uvođenja carina na čelik i aluminijum jer bi im zbog toga mogli porasti troškovi nabavke sirovina, a sada se ulagači plaše da će imati štete i od mogućih kineskih protivmera.

Oštro su, prosečno 3,7 %, pale i cijene akcija u finansijskom sektoru, dok je S&P indeks tehnološkog sektora izgubio 2,7 %.

Najveći gubitnici

U tom sektoru, kao i proteklih dana, najveća gubitnica je bila akcija Facebooka, nakon što su početkom nedjelje zvaničnici iz SAD-a i Evrope pozvali poslovodstvo te društvene mreže da objasni kako je konsultantska kompanija Cambridge Analytica, koja je radila na izbornoj kampanji predsednika Trumpa, dobila pristup podacima 50 miliona korisnika Facebooka bez njihovog pristanka.

Iako je izvršni direktor i osnivač Facebooka Mark Zuckerberg polovinom nedjelje priznao greške i obećao poboljšanja, akcija te društvene mreže i dalje je pod pritiskom jer se ulagači plaše strožih regulacija i pada prihoda kompanije od oglašavanja.

Zbog svega toga, juče su cijene akcija pale u 10 od 11 najvažnijih sektora S&P 500 indeksa, a blago je porastao samo uslužni sektor, koji se smatra defanzivnim.

Tako su Dow Jones i S&P 500 indeks zabeležili najveći dnevni gubitak od 8. februara.

Na nesigurnost ulagača ukazuje i skok VIX indeksa ‘straha’ Čikaške berze opcija za 5,5 bodova, na 23,34 boda, najviši nivo od polovine februara. To pokazuje da ulagači pojačano osiguravaju svoje portfelje od mogućeg daljeg pada cena akcija.

I na evropskim berzama cijene akcija su juče oštro pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 1,23 %, na 6.952 boda, dok je frankfurtski DAX potonuo 1,70 %, na 12.100 bodova, a pariski CAC 1,38 %, na 5.167 bodova. Hina

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!