Capital.ba

Hamović dobio koncesiju za još jednu elektranu u RS

13.05.2020. / 14:42

BANJALUKA – Vlada Republike Srpske dala je Vuku Hamoviću koncesiju za gradnju solarne elektrane u Hercegovini vrijednosti 70 miliona KM, otkriva portal CAPITAL.

vuk hamović

Vlada je nedavno donijela Rješenje kojim firmi “EFT International Investments Holding  Limited”,  sa  sjedištem  u  Londonu, dodjeljuje koncesiju za izgradnju i korišćenje solarne elektrane sa fotonaponskim ćelijama, instalisane snage 60 MW i procijenjene godišnje proizvodnje 84 GWh, na području opštine Bileća.

Vlasnik pomenute firme je Vuk Hamović, koji na resursima Srpske u Stanarima kod Doboja već crpi električnu energiju.

„Koncesija se dodjeljuje na period od 50 godina. Koncesionar je dužan uplatiti u korist budžeta Republike Srpske jednokratnu koncesionu naknadu za ustupljeno pravo u iznosu od 700.000 KM. Visina koncesione naknade za pravo korišćenja predmeta koncesije iznosi 0,0055 KM po proizvedenom kilovat satu električne energije“, navedeno je u Rješenju koje će stupiti na snagu sutra.

Ministarstvo energetike i rudarstva ovlašćeno je da sa koncesionarom zaključi ugovor o koncesiji.

Podsjećamo, CAPITAL je objavio u martu da je Hamoviću namještena koncesija za solarnu elektranu u Bileći jer je Ministarstvo energetike i rudarstva raspisalo Javni poziv za dodjelu koncesije, a u definisanim uslovima prednost je data upravo kompaniji “EFT International Investments Holdings Limited”.

Vuk Hamović u Republici Srpskoj ima dva preduzeća koja svake godine obrću stotine miliona maraka kroz proizvodnju i izvoz struje.

Jedno je “Rudnik i termoelektrana Stanari” kod Doboja koje je u 2018. godini imalo prihode od 196 miliona maraka.

Drugi poslovni subjekat je “EFT Bileća” koja je od međunarodne trgovine strujom u 2018. godini sa samo tri zaposlena prihodovala 91,2 miliona KM.

Istraga

Vlast u Srpskoj je više puta do sada izlazila Hamoviću u susret donoseći odluke koje su išle direktno u njegovu korist.

Tako se Petar Đokić 2016. godine u ime RS izmjenama pravilnika odrekao minimalno 100 miliona KM koncesionih naknada, koje su joj trebale pripasti samo od kompanije EFT, a što je otkrio portal CAPITAL

Zbog takvog djelovanja Đokića istražuje MUP Republike Srpske koji je 2017. godine izuzeo određenu dokumentaciju iz Komisije za koncesije RS.

CAPITAL: Svjetlana Šurlan

 

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Hamović dobio koncesiju za još jednu elektranu u RS

    1. Premija

      Najvažnije u ovoj priči nije kncesija, nego činjenica da će mu skoro 15 godina država isplaćivati premije / podsticaj za tako proizvedenu struju. One iste premije koje obični ljudi potrošaći plaćaju uz mjesečne račune za struju. Da apsurd bude veći, Hamovićevom termoelektranom Stanari, zbog proizvodnje prljave energije, povećala se i obaveza RS da na drugoj strani podstiče (plaćanjem premija za čistu energiju) proizvodnju energije iz obnovljivih izvora.
      Šta drugo reći, osim : zemljo otvori se.
      MAFIJA VLADA ENTITETOM KOJI SE NAZIVA RS

    2. pakovanje

      kako sad ovo? sta je sa drukerima koji su pozivali na kupujte dionice ili se posipaju pepelom?
      termocentrale su odavno mrtve i odrzavaju se samo dodatnim zaduzivanjem da bi se sprijecilo masovno otpustanje i nezadovoljstvo, a hidrocentrale se cerupaju sa svih strana i milioni se izvlace. kinezi ce graditi tri hidroelektrane na drini, ovi nisu u stanju da poprave branu u Grncarevu kamoli da grade nesto novo

    3. Dipl.gradj. 925 KM

      Tako je Ilija, donekle si u pravu..istina je da za nekoliko godina slijedi gasenje obe TE tako da ce ERS moci proizvoditi tek oko 50% lokalnih potreba za strujom, a to znaci da ce racuni za domacinstva otprilike porasti za 80%, u prosjeku godisnje sa nekih 350 KM na 600 KM…
      ovdje naravno ne racunam povecanje troskova elektroprenosa jer tamo jos nije otkriven kriminal nevidjenih razmjera, to se jos uspjesno krije..nisu necija djeca i zene nacelnika i gradonacelnika tamo bezveze zaposlene…a za ulaganje u infrastrukuru ce morati uzimati kredite koje ce oni rado natovariti domacinstvima (ali ne i privredi jer EU ne dozvoljava to)

      “povoljna” okolnost je da ce se privredna aktivnost RS a time i potrosnja struje u privredi smanjiti (gasenje velikih potrosaca rafinerije u Modrici, Birac/alumina) pa ce struje trebati manje..oni privrednici koji budu radili placace skuplju struju nego na zapadu..al to je njihov problem..

      znacajno je reci da je ovcama dovoljno da imaju hljeba od danas do sutra a i da se okrene nesto pred izbore ,gajba pivE i dosta – to su one ovce koje rade za par stotina evra – one jace ovce koje se ulizuju Cobaninu i rade za njega prljave poslove kradu vise pardon zaradjuju vise i najveci su licemjeri (i demagozi)…tako da koga briga sto RS nema buducnost, ovcama dobro, obican narod se pakuje a MAFIJA instalira programe po drzavnim jaslama – da ironija bude veca niti taj skupoccjeni software funkcionise niti uhljebi zaposleni pred izbore znaju to koristiti – krace receno – TARLAHANJE

    4. Ilija Cvorovic

      Sada je jasno sta je ova drzava uradila sa vlastitom elektroprivredom.
      Solarna elektrana ovog kapaciteta je znacajna i za razvijene zemlje. Investitor ce uplatiti 700.000 i po kwh placati 0,0055 a prodavace po deset puta toliko sto lokalno sto internacionalno. Dobro za investitora, lose za drzavu pogotovo kad se uzme u obzir da je ERS potpuno rasturena.
      U zadnjih 15 godina je Republika Srpska kroz regularno poslovanje svoje el. privrede (bez nekih posebnih inovacija, samo uz racionalno koristenje resursa, odstranjivanje korupcije i pracenje toka novca) mogla da iz sopstvenih sredstava, bez ikakvih kredita, instalira bar 10 ovakvih solarnih elektrana, ne racunajuci ostale alternativne izvore kao sto je vjetar.

      Epilog je da ce ERS za 10 godina manje proizvoditi od privatnih elektrana, a kad dodje otvaranje trzista onda ce gradjanima i privredi biti jasnije sta se desavalo i sta ce se desavati.