Capital.ba

Vujović: Upozorenja na “grčki scenario” ne znače bankrot

25.07.2014. / 14:12

dusan vujovicBEOGRAD, Ministar privrede Srbije Dušan Vujović ocijenio je da upozorenja o opasnosti da Srbiju zadesi “grčki scenario” ne treba interpretirati kao projekciju bankrota države.

“Naprotiv, to su upozorenja koja govore o ozbiljnosti da se primjene reforme. Mi govorimo da je presudno da se reforme primjene da se ne bi ušlo u zonu opasnosti”, rekao je Vujović, nakon sastanka premijera Srbije Aleksandra Vučića sa ekonomistima, privrednicima i bankarima u sjedištu Saveza ekonomista Srbije u Beogradu.

Vujović je naveo da će predstojećih sto dana rada Vlade Srbije, koji se navršavaju početkom avgusta, biti prilika da se povuče linija i napravi privremeni bilans pred predstojeći rebalans državnog budžeta u drugoj polovini septembra.

“Očekujem da će rezultati biti takvi da će pokazati nedvosmisleno rješenost Vlade da produži sa svim reformama i napravi ambijent da se uradi ono što je planirano”, rekao je Vujović.

On je najavio da će rebalans budžeta biti pred poslanicima u Skupštini Srbije najkasnije do 15. septembra, a usvojen do 19. septembra, te dodao da je to prvi korak u krupnoj fiskalnoj konsolidaciji.

Govoreći o ekonomskim reformskim mjerama, Vujović, koji je i vršilac dužnosti ministra finansija, rekao je da će tim budžetom biti stavljena polazna tačka na plan da se sa Međunarodnim monetarnim fondom pregovara trogodišnji program.

Vujović je rekao i da će samo dio troškova biti prebačen na plate i penzije, jer će mjere biti, prije svega usmjerene, na smanjenje sive ekonomije i to najviše na šverc cigareta.

On je naglasio da će se Vlada Srbije truditi da plate i penzije ne budu smanjene ni za dinar više od 10 odsto.

Predsjednik Saveza ekonomista Srbije Aleksandar Vlahović kaže da je siguran da postoji čvrsta politička volja da se u Srbiji izbjegne “grčki scenario”, jer postoji veoma jasan ekonomski reformski plan Vlade.

“Ukoliko se ništa ne bi radilo i nastavilo sa nekontrolisanim zaduženjem, sigurno je da bi kriza javnog duga uslijedila u idućoj godini. Ali sa svim vladinim mjerama sigurno je da taj scenario može biti izbjegnut”, smatra Vlahović.

On je rekao da, ako ne budu preduzete mjere najprije kratkoročne fiskalne konsolidacije, kao i druge sistemske reformske mjere, sigurno je da može se očekivati kriza javnog duga, koja bi vjerovatno nastupila u drugoj polovini naredne godine, koja bi bila kritična.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić, iako je bilo najavljeno, nije govorio na konferenciji za novinare, pošto je otišao odmah po završetku sastanka sa ekonomistima. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!