Capital.ba

Vujnić: Privatizacijom do sada prikupljeno 1,725 milijardi KM

19.02.2013. / 15:36

vujnicBANJALUKA, U Republici Srpskoj do sada je privatizovano ukupno 716 preduzeća, ili 69 odsto od ukupnog broja preduzeća koja su predala program privatizacije, a njihovom prodajom prikupljeno je 1,725 milijardi KM, izjavila je danas direktor Investiciono-razvojne banke /IRB/ Srpske Snežana Vujnić.

Ona je novinarima rekla da je od iznosa ostvarenog prodajom preduzeća gotovinom plaćeno 1,54 milijardi KM, dok je preostali iznos uplaćen kuponima stare devizne štednje.

Vujnićeva je navela da je danas na Banjalučkoj berzi počela aukcija za prodaju paketa akcija preduzeća “Krajinapetrol”, koja će trajati do četvrtka, 21. februara.

Ona je podsjetila da je ponuđeno 6.316.282 akcija uz početnu cijenu jedne akcije od 1,46 KM.

“Dobili smo zahtjeve od dva investitora – `NIRS` i `Petrobard` za odgađanjem aukcije, čemu nismo mogli udovoljiti, jer se ušlo u proceduru organizovanja aukcije. Takođe, sporna je imovina `Krajinapetrola` zbog tužbe zagrebačke INE i rizik je na investitoru po pitanju imovine, a što je navedeno u privatizacionom oglasu”, naglasila je Vujnićeva.

Izvršni direktor IRB-a Dragana Tučić rekla je da je planom privatizacije za naredni period predviđeno da iz portfelja Akcijskog fonda putem berze bude ponuđen na prodaju državni kapital – paketi akcija u 24 privredna društva sa manjinskim državnim vlasništvom nad kapitalom, tri privredna društva u kojima je Republika Srpska vlasnik kontrolnog paketa akcija.

Ona je dodala da je planirano i ažuriranje posebnih privatizacionih programa za pet strateških preduzeća, te da će četiri zatvorena akcionarska društva, kao i osam novoosnovanih biti ponuđeni metodom tendera.

Tučićeva je navela da zaključno sa 31. decembrom prošle godine portfelj Akcijskog fonda čini državni kapital u 227 preduzeća.

“Do smanjenja u odnosu na prvobitno formirani portfelj došlo je zbog brisanja preduzeća iz sudskog registra nakon provedenog stečaja i likvidacije, kao i iznošenja kapitala komunalnih preduzeća i RTV stanicama iz portfelja ovog fonda i prenosa na lokalne zajednice”, naglasila je Tučićeva.

Prema njenim riječima, gotovo polovina preduzeća koja su sada u Akcijskom fondu nalazi se u postupku stečaja ili likvidacije, te ako im se doda i broj preduzeća koja se po odluci Vlade Srpske do daljnjeg neće privatizovati, u portfelju se svodi na stotinjak preduzeća koja u budućnosti mogu biti privatizovana. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!