Capital.ba

Vojvodina izvozi, a Beograd uvozi

10.09.2012. / 8:30

BEOGRAD, Najveće učešće u izvozu Srbije za sedam meseci 2012. godine imao je region Vojvodine – 38 odsto, a najveće učešće u uvozu Beogradski region – 44,7 odsto, pokazali su podaci Republičkog zavoda za statistiku Srbije (RZS).
Poslije Vojvodine, najveće učešće u izvozu imao je Beogradski region – 24,9 odsto, Region Šumadije i Zapadne Srbije – 20,2 odsto, Region Južne i Istočne Srbije 14,9 odsto, a oko dva odsto izvoza je nerazvrstano po teritorijama.
Najveće učešće u uvozu, poslije Beogradskog regiona, imao je Region Vojvodine – 30,2 odsto, Region Šumadije i Zapadne Srbije – 13,2 odsto, Region Južne i Istočne Srbije – 8,2 odsto, a oko 3,7 odsto uvoza je nerazvrstano po teritorijama.
Izvoz i uvoz po regionima dat je prema sjedištu vlasnika robe u momentu prihvatanja carinske deklaracije, što znači da vlasnici robe, po carinskom zakonu, mogu biti proizvođači, korisnici, izvoznici ili uvoznici robe.
Tu činjenicu treba imati u vidu prilikom tumačenja podataka po regionima. Na primjer, uvoz nafte i gasa, najvećim djelom se obuhvata u regionima Vojvodine i Beograda, a to su energenti za ukupnu teritoriju Srbije, naveo je RZS.
Prema odsjecima Standardne međunarodne trgovinske klasifikacije, u izvozu najveće učešće imali su žitarice i proizvodi od njih sa 527 miliona dolara, električne mašine i aparati – 455 miliona, obojeni metali – 385 miliona, proizvodi od metala – 296 miliona i povrće i voće – 289 miliona.
Prvih pet odsjeka sa najvećim učešćem u uvozu su nafta i naftni derivati sa 1,03 milijarde dolara, prirodni gas – 726 miliona, drumska vozila – 563 miliona, električne mašine i aparati – 463 miliona i industrijske mašine za opštu upotrebu – 389 miliona.
Odsjek nerazvrstana roba, u koji se sada uključuje i roba na carinskom skladištu, ima učešće u ukupnom uvozu 7,9 odsto.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!