Capital.ba

Vladama širom svijeta prijete tužbe stranih kompanija zbog gubitka zarade

16.08.2020. / 10:00

LONDON, Vladama širom svijeta – uključujući i Veliku Britaniju –  preti talas tužbi stranih kompanija koje se žale da je njihovu zaradu pogodila pandemija, piše Gardijan.

tužbe stranih kompanija

 

Vebinari i prezentacije podjeljeni sa klijentima otkrivaju da vodeće svjetske pravne kompanije predviđaju da će se vlade širom svijeta uskoro suočiti sa zahtjevima zbog njihovog odgovora na krizu Covid-19.

Tužbe se preduzimaju pod klauzulama o rješavanju sporova između investitora (ISDS) koje su ugrađene u trgovinske i investicione sporazume i omogućavaju stranim investitorima i firmama da tuže vlade drugih zemalja.

Advokatska kompanija Alston & Bird predviđa da će Velika Britanija biti tužena zbog odluke Sadik Kana o zatvaranju gradilišta Crossrail tokom pandemije.

Odluka je bila u suprotnosti s vladinom politikom da se dozvoli gradilištima da rade tokom karantina, što je nedoslednost za koju kažu da otvara put da se umješaju advokati.

Advokatska kancelarija Reed Smith predviđala je da mjere koje preduzimaju vlade za rješavanje krize utiču na investicije „direktno i značajno i mogu da pokrenu značajne potraživanja“.

A Ropes & Grei je izdao upozorenje klijentima da razmotre akcije povodom ugovora o investiranju kao “snažno sredstvo za nadoknadu ili sprečavanje gubitaka koji su posljedica vladinih akcija vezanih za Covid-19”.

Posebna je zabrinutost zbog tužbi protiv vlada država u razvoju. Strah od tužbi mogao bi rezultovati odustajanjem od akcija u borbi protiv pandemije.

Više od 600 grupa civilnog društva u 90 zemalja napisalo je otvoreno pismo u kojem ukazuju na to. Potpisnici su Oksfam, Prijatelji zemlje, Međunarodna konfederacija sindikata (ITUC), SumOfUs i Global Justice Nov. Oni upozoravaju da u „trenutku kada se vladini resursi rastežu do krajnjih granica u odgovoru na zdravstvenu krizu, javni novac ne treba preusmjeravati iz spašavanja života, radnih mjesta i sredstava za život u plaćanje pravnih naknada za borbu protiv potraživanja“. Gardijan

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!