Capital.ba

Vlada za dugove Rafinerije isplatila 172 miliona KM

12.06.2008. / 14:38

BANJALUKA, Vlada Republike Srpske je prošle godine iz republičkog budžeta isplatila 172,5 miliona KM za dugove Rafinerije nafte Brod, a procjenjuje se da je potrebno obezbijediti još 30,2 miliona KM.

Najveći iznos od 66,7 miliona KM Vlada je Odlukom od 17. jula prošle godine isplatila firmi  „Devin Financial“ LTD sa Britanskih Djevičanskih Ostrva, navodi se u Konsolidovanom izvještaju o izvršenju Budžeta RS za 2007. godinu, koji je u posjedu portala Capital.ba

Kompaniji „Vitol“ Ženeva isplaćeno je 39,5 miliona KM, „Citi Company Anstalt“ Linheštajn dobio je 22,7 miliona, „Tifon“ Zagreb 13 miliona, Opština Bosanski Brod 7,2 miliona, a ostali povjerioci 7,3 miliona KM.

Nejasno je kako je „Vitolu“ isplaćeno 39,5 miliona KM, s obzirom da je javnosti prošle godine saopšteno da je premijer RS Milorad Dodik 06. juna 2007. godine u Beču potpisao Sporazum sa kompanijom  “Vitol” o regulisanju duga Rafinerije u iznosu od 27,4 miliona dolara.
Iz Vlade je tada saopšteno da je to veliki uspjeh s obzirom na višestruko veći iznos koji je tražio Vitol od 115 miliona KM.

Radnicima je za dugujeće plate u više navrata isplaćeno  ukupno 13,9 miliona KM, dok je za isplate po sudskim rješenjima u cilju deblokiranja računa Rafinerije isplaćeno 1,8 miliona KM, navodi se u Izvještaju o izvršenju budžeta RS.

U Izvještaju se ističe da se od ruskog partnera NefteGazInkor, kupca Naftne industrije RS još uvijek potražuje 72, 5 miliona evra.

S obzirom da se ruski partner obavezao na ime neizmirenih obaveza Naftne industrije RS doznačiti 141 miliona KM, Vlada će morati iz Budžeta da nadomjesti razliku od 60, 9 miliona da bi pokrila sve dugove.

Državni kapital u Rafineriji nafte Brod, Rafineriji ulja Modriča i banjulučkom Petrolu prodat je za 215 miliona KM, ako se uzme da je potrebno iz tih platiti razliku za dugove od 60,9 miliona KM realna prodajna cijena Naftne industrije je 154 miliona KM. 

Nakon više probijenih rokova, proizvodnja u Rafineriji Brod još nije pokrenuta, novi datum je oktobar ove godine, iako je NjefteGazInkor, prema Ugovoru o prodaji, u koji je imao uvid  portal Capital.ba, to bio obavezan  uraditi u roku od šest mjeseci od prenosa vlasništva.
Prema službenim podacima Centralnog registra hartija od vrijednosti vlasništvo na NefteGazInkor je izvršeno 22. maja 2007. godine.
Nakon radnika Rafinerije koji svakodnevno odražavaju jednočasavni štrajk upozorenja za veće plate, štrajk su ovih dana najavili i radnici banjalučkog lanca benzinskih pumpi Petrol. 
Redakcija poslovnog portala CAPITAL.ba

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!