Capital.ba

Vlada Srpske priznala da nema sistem za upravljanje dugom

07.06.2021. / 15:22

BANJALUKA – Vlada Republike Srpske nema sveobuhvatni sistem evidentiranja upravljanja dugom, te su se sjetili da će im u narednom periodu trebati informacioni sistem za te namjene, saznaje portal CAPITAL.

upravljanje dugom

FOTO: Pixabay

Strategija upravljanja javnim finansijama Republike Srpske za period 2021-2025. godina, usvojena na posljednjoj sjednici Vlade RS, u posjedu je portala CAPITAL i iz nje je vidljivo da je jedna od mjera i „Efikasnije upravljanje dugom“.

Cilj je usklađivanje upravljanja dugom RS sa standarima EU i MFI, a ono što se u Strategiji još otkriva je da Ministarstvo finansija nema uspostavljen sveobuhvatni sistem evidentiranja upravljanja dugom.

„Ministarstvo finansija Republike Srpske redovno prikuplja mjesečne podatke o dugu i garancijama u svrhu vođenja ažurne evidencije o dugu, garancijama i indirektnom dugu Republike Srpske, dugu i garancijama jedinica lokalne samouprave, te dugu fondova socijalne sigurnosti, izrađuje projekcije o sevisiranju duga, te vrši analizu osjetljivosti duga, prati zakonske limite zaduženja, te kreira izvještaje o stanju ukupnog duga Republike Srpske u svrhu izvještavanja NSRS. Međutim, Ministarstvo finansija nema uspostavljen sveobuhvatni sistem evidentiranja upravljanja dugom“, navedeno je u Strategiji.

Dodaje se da je nabavka i implementacija sveobuhvatnog informacionog sistema za upravljanje dugom (SzUD) planirana kao srednjoročna aktivnost koja treba da se završi 2023. godine.

Sistem će biti integrisan sa postojećim informacionim sistemima Ministarstva finansija, te drugim informacionim sistemima van ministarstva koji su u vezi sa planiranjem, evidencijom i analizom duga.

„Implementacija SzUD unaprijedila bi dostupnost podataka o portfoliju, kako duga, tako i indirektnog duga Republike Srpske, što bi sistem planiranja, izvještavanja i analize duga podiglo na viši nivo. Ova aktivnost uključuje nabavku i implementaciju informacionog sistema i izmjenu/dopunu zakonskih i podzakonskih akata“, definisano je.

U Vladi nemaju ni precizne podatke koliko je po kojem projektu sredstava povučeno.

„Zbog izvjesnog odstupanja planirane od izvršene dinamike povlačenja finansijska sredstava po postojećim investicionim projektima, potrebno je razraditi metodologiju prikupljanja ulaznih podataka i njihovu obradu po planiranim zaduženjima za investicione projekte“, istakuto je u Strategiji.

Dodaje se da je potrebno unaprijediti postojeći model upravljanja dugom, što  podrazumijeva i obuku službenika zaduženih za upravljanje dugom.

Među aktivnostima koje planiraju u Ministarstvu finansija je i reorganizacija Resora za upravljanje dugom zbog čega će biti mijenjan Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u Ministarstvu finansija.

Strategija upravljanja javnim finansijama Republike Srpske za period 2021-2025. godina donosi niz mjera koje Vlada planira da sprovede, a koje će CAPITAL posebno analizirati u idućem periodu.

CAPITAL: Svjetlana Šurlan

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Vlada Srpske priznala da nema sistem za upravljanje dugom

    1. Dubioza kolektiv

      Ovaj dio informacionog sistema ce da radi Comtrade i to na Oracle platformi. Comtrade i Prointer rade na milionskoj pljacki sa Microsoft licencama Vlade RS, javnih preduzeca, agencija, fondova i sl.a ovoje samo jedan u nizu projekata koje ce da radi Comtrade. Prointer je shvatio da im je bolje da posreduju nego da nesto implentiraju i razvijaju jer to nikad kraja nece vidjeti. ahahahahahaa To je ta digitalizacija modernim tehnologijama Boja Vujica i Gordane Kovacevic koji samo znaju u Audi da se uglave i da se voze, i da sada maltretiraju svoje zaposlene zasto nisu u stanju nista da zavrse i implementiraju. Dubioza kolektiv.

      • gold

        old lanaco school