Capital.ba

Vlada RS se povukla, za sada ništa od dokapitalizacije HET-a!

21.01.2022. / 13:30

TREBINJE – Na sjednici Skupštine akcionara “Hidroelektrana na Trebišnjici” (HET), koja se održava u Trebinju, nije usvojena odluka o dokapitalizaciji tog preduzeća jer je Matično preduzeće “Elektroprivrede Republike Srpske” (ERS), koje je većinski vlasnik HET-a, bilo suzdržano prilikom glasanja, saznaje portal CAPITAL.

het

Izvor: RTRS

Pred Skupštinu akcionara HET-a stavljene su na glasanje, između ostalog, Odluka o povećanju kapitala HET-a i  Odluka o II (drugoj) emisiji redovnih (običnih) akcija HET-a javnom ponudom, a koje su podrazumijevale da se to preduzeće dokapitalizuje emisijom 435 miliona akcija javnom ponudom na Banjalučkoj berzi

Stručnjaci su tu namjeru HET-a ocijenili pokušajem privatizacije, ali su iz ERS istakli da to nije tačno i obećavali da će Matično preduzeće zadržati 65 odsto vlasništva, a fondovi 15 odsto, čime će to preduzeće i dalje ostati u vlasništvu Republike Srpske.

Mali akcionari su bili ogorčeni i tvrdili su da je na sceni smišljeno otimanje pola (46,5 odsto) vrijednosti akcija malih akcionara.

Vlada Srpske je po svemu sudeći “povukla ručnu” pa je Matičnom preduzeću sugerisala da prilikom glasanja o navedenim odlukama bude suzdržano, a to znači da odluke nemaju većinu i nisu usvojene. 

Ovim je propala namjera vlasti da dokapitalizuje HET prodajom akcija na berzi.

Podsjećamo, CAPITAL je u više navrata pisao kako dokapitalizacija HET-a nije dobro isplanirana jer je ostavljena mogućnost da bilo ko kupi dio akcija i uđe u vlasništvo, pa i „Elektroprivreda BiH“ koja je iskazala interes.

Pored toga, da se dokapitalizacija „lomi preko koljena“ i sprovodi bez ozbiljnih planova pokazala je i činjenica da je uprava „Elektroprivrede RS“ objavila da će, pored Matičnog preduzeća, i državni fondovi kupiti akcije, ne pojašnjavajući odakle će to biti finansirano, čime ih je dovela u nezavidan položaj.

Manjinski akcionari HET-a saopštili su prije tri dana da apsolutno podržavaju povećanje kapitala javnom ponudom akcija na Banjalučkoj berzi, ali da cijena po kojoj se akcije prodaju treba da bude 13 puta veća. Najavili su da će o upoznati Milorada Dodika, člana Predsjedništva BiH i lidera SNSD-a, da uprava ERS planiranim modelom dokapitalizacije radi na štetu građana.

CAPITAL: Svjetlana Šurlan 

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Vlada RS se povukla, za sada ništa od dokapitalizacije HET-a!

    1. Baja

      Glasajte opet za nas da na miru zavrsimo prodaju elektroprivrede. Bice za svakog glasaca po nesto, juce sendvic, a sutra 20 KM i sendvic. Znaci necete ostati gladni ! Vidite da protivnici RS nam ne daju mira da je razvijamo. Naprijed nasi! Vas vodja!

    2. sds 1990

      nije im prosao backdoor

      • Dejan

        Jeli ovo dobro ili lose za akcionare?

        • Dragan
        • Honduras

          Sve je dobro za one koji znaju i sve je loše za one koji ne znaju. Dobro je ako sad cijene padnu pa se može jeftino kupovati. Dobro je ako cijene rastu pa se može čenđati. Treba se znati prilagoditi. Važno je da ne morate prodavati na zor i da možete čekati, cijena će doći osim ako ne bude nekih loših događaja uslijed više sile. Uglavnom ma šta bilo ove akcije su odlične i kad bi netko uništio preduzeće tako da akcije budu buzašto, znajući potencijal preduzeća treba te akcije koje su buzašto pokupovati i revitilizirati preduzeće.

        • Honduras

          Ne brinite, oni koji trenutno kalkulišu kad shvate da nemaju efekta da kalkulišu i da što više otežu to više gube. Prekinuće takvo postupanje, nitko hne želi dugoročno da gubi. Takođe berze su takve da onaj tko propusti pravi trenutak za neku akciju uglavnom to žestoko plati. Takođe kad se ljudi opamete da nije važno tko je većinski akcionar, čak je dobro da nije u dobrim odnosima sa vlastima. Moraće sve raditi po zakonu što će dovesti do velikog povećanja plata. bilo bi dobro da na ovim prostorima prosječna plata bude među najvećim u Europi a to je moguće. Četvrodnevna radna sedmica uz šestočasovno radno vrijeme bi trebalo biti nešto normalno na ovim prostorima. Na našim terenima prirodni uslovi su ogromno povoljniji od uslova na sjevernoj Europi ili Africi. Prirodni uslovi su kod nas dosta povoljniji i omogućuju da možemo biti konkurentniji ako nas ne sputava politika.

    3. Nedjo

      Javna bruka i ispipavanje misljenja javnosti.
      Vrhunac bruke je bio kad se EP FBIH zainteresovala za javnu ponudu, sto je sasvim legitimno, a diletanti iz HET kazali u pecinskom maniru da oni ne mogu ucestvovati jer se ponuda ne odnosi na njih, sto naravno ne bi bilo tacno da se islo u ponudu. Ova akcija ne vrijedi – nista, osim malog potencijala da bi jednog dana to bilo ili skupo prodano, ili da bi se pocelo upravljati sa tim na adekvatan nacin koji podrazumijeva dividendu. Oni koji su unutra jasno da zele da se spasu, a oni koji nisu, su svjesni da ima puno boljih mogucnosti za plasman vlastitog kapitala.

      • Realista

        Dividenda nema sansa da se isplati u ovakvim firmama kao sto je HET dok god politika upravlja firmom, jer oni to posmatraju kao svoj plijen. Zasto bi oni isplacivali dobit tamo nekim malim akcionarima kad, mogu da izvlače novac kroz sponzorstva sportskim klubovima, izgradnju vodovoda, bazena i ostalim poslovima koji nemaju nikakve veze sa osnovnom delatnoscu firme.