Capital.ba

Vjetar može da napaja čitav svijet strujom

11.09.2012. / 12:44

VAŠINGTON, Naša planeta ima više nego dovoljno snage u vjetru za napajanje čitavog svijeta energijom, pokazuju rezultati dvije nove studije.

Naučnici razmatraju samo fizički aspekt, ali ne i finansijski, napominju drugi stručnjaci. Oni kažu da bi gradnja svih neophodnih turbina i sistema za prenos energije do svih korisnika bila previše skupa.

Studije dva različita američka naučna tima objavljene su u odvojenim žurnalima. Istraživači su izračunali da postojeća tehnologija turbina može da proizvede stotine triliona vati električne energije, što je preko deset puta više od količine koju svijet trenutno troši, prenio je AP.

Korištenjem energije vjetra ne emitiju se štetni gasovi, kao u slučaju sagorijevanja uglja, nafte ili prirodnog gasa. Ipak, u drugim studijama postavlja se pitanje da li bi fizička ograničenja mogla da spriječe svijet da iskoristi energiju vjetra.

“To je zaista pitanje ekonomije, a ne inženjeringa, niti dostupnosti ovog resursa“, izjavio je Ken Kaldeira, stručnjak za klimu Naučnog instituta Karnegi u Vašingtonu, koji je koautor studije objavljene u „Žurnalu o promjeni klime“.

Ovim istraživanjem utvrđeno je da vjetar ima potencijal da proizvede 20 puta više energije od količine koju svijet trenutno troši.

Ako bi se na svaku postojeću turbinu napravilo još 100, potrebe svijeta za energijom bile bi zadovoljene, kaže Mark Džejkobson, profesor civilnog i prirodnog inženjeringa na Univerzitetu Stenford.

On je autor druge studije, objavljene u “Procedurama Nacionalne akademije nauka”. Ovo istraživanje ukazuje na nešto niži energetski potencijal vjetra, ali je količina i dalje više nego dovoljna da pokrije trenutne potrebe čovječanstva.

Džejkobson je napisao da bi početni troškovi i subvencije za korištenje fosilnih goriva otežali korištenje energije vjetra. Niska cijena prirodnog gasa je još jedan faktor koji šteti razvoju sistema koji koriste energiju vjetra.

Osim toga, sve neophodne turbine zauzele bi preveliku zemljišnu površinu, a bilo bi neophodno i drastično povećanje broja dalekovoda za prenos električne energije, navodi ovaj stručnjak.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!