Capital.ba

Više posla, ali sa manje radnika

10.01.2014. / 6:20

slikaBANJALUKA, Iako je građevinski sektor RS nakon pet godina velike dubioze konačno napravio pomak zabilježivši rast vrijednosti izvršenih građevinskih radova od čak 6,3 odsto, sjenu na ovakav pozitivan podatak baca činjenica da je istovremeno broj zaposlenih u sektoru pao za sedam odsto.
Ove posljednje aktuelne podatke presjeka i poređenje stanja u građevinskom sektoru za period od početka januara do kraja novembra prošle godine u odnosu na isti vremenski period iz 2012. objavio je Zavod za statistiku RS.
Statistika je ukazala na to da očito povećavanje vrijednosti izvršenih radova nije dovelo do rasta broja zaposlenih, već da se desilo upravo obrnuto, što prema mišljenju sindikalaca očito pokazuje da radnik zaposlen u ovom sektoru mora da izvrši mnogo više efektivnih radnih sati nego što je predviđeno.
Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata RS, između ostalog ocijenila je kako je činjenica da se već godinama veliki broj prekovremenih sati u oblasti građevinarstva ili ne plaća ili plaća veoma malo.
“To što uprkos rastu realizovanih poslova broj radnika ne raste govori da je građevinski radnik opterećen. Poslodavci građevinskog sektora se, pored ovoga, nikako ne mogu pohvaliti ni time da svoje radnike dobro plaćaju”, konstatovala je Mišićeva.
Ona je podsjetila i na to da u građevinskom sektoru vlada i ustaljena praksa da radnicima na račun velikog broja narađenih dana u jeku trajanja građevinske sezone u kompenzaciju bude ponuđeno više slobodnih dana van sezone, koje oni nikada ne iskoriste.
“Poznato je da ukoliko vremenski uslovi van trajanja građevinske sezone postanu povoljni, ona bude nastavljena, što automatski znači da naši građevinci ostaju bez svojih slobodnih dana”, rekla je Mišićeva. Ocijenila je da se u građevinskom sektoru ne mogu pohvaliti dovoljnim stepenom brige o zaštiti radnika na radu, a ni time da radnici u perspektivi od svojih poslodavaca mogu očekivati da će zbog porasta proizvodnje doći do povećanja ličnih dohodaka.
U Privrednoj komori RS rastu građevinskog sekora daju pozitivan predznak. Stanko Ivaštanin, sekretar Udruženja građevinarstva, industrije i građevinskog materijala pri Privrednoj komori RS, smatra da je rast izvršenih radova u građevinskom sektoru veliko ohrabrenje.
“Pad vrijednosti izvršenih radova je konačno zaustavljen i drago nam je što se konačno desio trend kakav smo dugo očekivali”, rekao je Ivaštanin. On je podsjetio na to da negativni trendovi u građevinskoj oblasti vladaju još od 2008. godine, što prvim indikatorima rasta obavljenih poslova daje još veći značaj.
“Nosilac razvoja u ovoj oblasti su na realizaciji izgradnje Termoelektrane Stanari, projekata u oblasti niskogradnje, dok sasvim sigurno u oblasti visokogradnje nije bilo pozitivnih pomaka”, konstatovao je Ivaštanin.
On smatra da je broj zaposlenih u sektoru pao zbog povećanja stepena produktivnosti i efikasnosti rada, ali i zbog prirodne selekcije radnika.
“Ovo znači da preduzeća sa manje radnika obavljaju isti ili veći obim poslova”, rekao je on i dodao da ovakav trend takođe može biti okarakterisan kao pozitivan.
Ivaštanin je dodao kako vjeruje da indikatori o padu broja radnika ukazuju na to da je sasvim sigurno veliki broj njih otišao u penziju.
Podsjećanja radi, u Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS najavili su kako u ovoj godini planiraju raditi na stvaranju povoljnijih uslova uključenja domaće operative u rad na kapitalnim javnim investicijama, što bi u perspektivi trebalo da poveća broj zaposlenih u građevinskom sektoru. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!