Capital.ba

Više nadležnosti jedinicama lokalne samouprave

14.05.2013. / 17:55

trebinjeTREBINJE, Strateško opredjeljenje Republike Srpske jeste decentralizacija, odnosno prenošenje nadležnosti od značaja za život građana na jedinice lokalne samouprave, rekla je danas u Trebinju pomoćnik ministra u Ministarstvu uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Milanka Šopin.

Šopinova je istakla da je to utvrđeno i Strategijom razvoje lokalne samouprave od 2009. do 2015. godine.

Nakon javnih raprava o izmjenama i dopunama nacrta zakona o lokalnoj samoupravi i statusu fukcionera u jedinicama lokalne samouprave, Šopinova je rekla da je suština da se uvedu nove nadležnosti za Skupštinu i načelnike opština, da se precizira položaj, uloga i pravni status mjesnih zajednica, te da se preciznije i sveobuhvatnije reguliše nespojivost i sukob interesa.

Ona je napomenula da je u Zakon o lokalnoj samoupravi uvedeno i novo poglavlje, koje se odnosi na saradnju jedinica lokalne samouprave sa republičkim organima u smislu konsultacija i izrade zakonskih rješenja kojima se uređuje sistem lokalne samouprave.

Šopinova je navela da predsjednici i potpredsjednici skupština koji svoje funkcije obavljaju sa statusom zaposlenog lica nemaju pravo na odborničku naknadu, odnosno paušal.

Prema njenim riječima, zakonom o lokalnoj samoupravi propisuje se i gornja granica za utvrđivanje odborničke naknade, a to je do 65 odsto prosječne plate isplaćene u opštinskoj administraciji za prethodnu godinu.

“Važno je da predložena zakonska rješenja treba da doprinose efikasnijem radu organa jedinica lokalne samouprave”, istakla je Šopinova i dodala da u narednom periodu treba razmišljati o izradi novog zakona o lokalnoj samoupravi u kome bi se rad i odnos zaposlenih definisali posebnim zakonom, jer je, kako kaže, važeći prilično opterećen mnogim odredbama.

Kada je riječ o zakonu o statusu funkcionera, ona je napomenula da se preciziraju odredbe koje se tiču statusa potpredsjednika skupštine, odnosno da će ubuduće obavljati funkciju volonterski izuzev u onim opštinama koje imaju više od 25 odbornika, s tim da i druge jedinice lokalne samouprave svojim statutima mogu propisati da se ova funkcija obavlja volonterski.

“Nacrtom zakona definišu se i preciziraju kriterijumi kojima se određuje plata funkcionera, a to su prosječna plata isplaćena u opštinskoj, odnosno gradskoj skupštini u prethodnoj godini tehničkim i pomoćnim radnicima i službenicima ne uključujući plate funkcionera”, rekla je Šopinova.

Ona je dodala da je drugi kritetrijum broj stanovnika prema kome se plate najviše mogu povećati do 30 odsto.

Predsjednik Skupštine grada Trebinja Slobodan Prtilo rekao je da tokom rasprave o nacrtima zakona nije bilo suštinskih primjedbi, napominjući da se njegova primjedba odnosila na definisanja statusa pripravnika.

“Moj prijedlog je da svima njima omogućimo da završe svoje obaveze prema državi, odnosno da im omogućimo da polože stručne ispite i da budu jednaki u konkurenciji za izbor radnih mjesta”, istakao je Prtilo. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!