Capital.ba

Veliki potencijal digitalne ekonomije u Srbiji

05.10.2014. / 6:40

beogradBEOGRAD, Digitalna ekonomija je sektor koji ima veliki potencijal i koji generiše milione novih radnih mjesta, rečeno je juče u Privednoj komori Srbije u dijalogu sa privrednicima “Imate riječ-budite dio rješenja“.

Istaknuto je da je izvoz kompanija koje se bave informaciono komunikacionim tehnologijama iznosio je prošle godine 225 miliona evra i da bi njihov potecijal trebalo efikasnije iskoristiti za brži razvoj konkurentnosti kako države, tako i malih i srednjih preduzeća.

Ocjenjeno je da je otvaranje Poglavlja 10 u evropskim integracijama, koje se odnosi na informatičko društvo i medije, dobar znak za Srbiju, i da samo od građana zavisi kako će iskoristiti pružene mogućnosti.

Predočeno je da tek jednu trećinu srpskog IT tržišta zauzima softver, što ukazuje da privreda i državna uprava ne koriste nove tehnologije u mjeri u kojoj to čine članice EU.

Zato je potebno povećati nivo produktivnosti IT tehnologija, što se može postići adekvatnim zakonodavnim okvirom koji će omogućiti lakši uvoz uređaja za istraživanje i razvoj, pojednostaviti procedure uvoza komponenti, uz stvaranje uslova da se više koriste domaća softverska rješenja.

Rečeno je i da treba školovati veći broj kadrova i da stručnjaci treba da se profilišu prema potrebama poslodavaca, uz praćenje svjetskih trendova i dostignuća.

Predsjednik Upravnog odbora RATELA Jovan Radunović saglasio se da se promjeni zakonski okvir u vezi sa sertifikatima, što su podržali i predstavnici Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, navodeći da je u bliskoj budućnosti, odnosno u procesu evropskih integracija dobra prilika za promjenu postojeće normativne regulative. Predstavnici resornog ministarstva najavili su novi projekat u vezi sa stvaranjem jedinstvene državne institucije, koja bi u prvoj fazi garantovala imlementaciju jedinstvene mreže, a potom zaokruživanje kompletne infrastrukture.

Baza za ovaj projekat već postoji u vidu 5.000 kilometara optičkih kablova. Novo državno preduzeće koordiniraće povezivanje velikih državnih sistema, kao što su EPS, željeznica i carina, a potom i sudstvo, školstvo, zdravstvo i lokalne saouprave. Čitav proces trebalo bi da bude završen za tri godine, uz ulaganja od oko 30 miliona evra. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!