Capital.ba

Veliki gubici privrede zbog evra

10.05.2012. / 8:00

BEOGRAD, Svaki pad dinara uvećava rate kreditnim dužnicima u Srbiji.

Na svakih 100 evra duga oni trenutno vraćaju 704 dinara više nego početkom godine, a čak 1.243 dinara više nego u istom periodu lani. Većih rata pošteđeni su samo oni koji su se kod banaka uzajmljivali isključivo u dinarima, a takvih je malo.
Svega 298,5 milijardi dinara kredita koje srpski privrednici vraćaju bankama, nisu vezani za evro ili neku drugu stranu valutu. Preostali privrednici, čiji dugovi čine ostatak do ukupnih 1.200 milijardi dinara, i te kako će osjetiti posljedice slabljenja valute.

Najviše kredita vezano je za evro, čak 701,3 milijarde dinara. Slijedi 18,6 milijardi koje prate sudbinu švajcarskog franka i 13 milijardi dinara vezanih za dolar. Međutim, i dinarski dužnici, na koje promjena kursa ne utiče, neće bankama „ostati dužni“. Poznato je da kamatne stope na dinarske zajmove idu preko 20 odsto na godišnjem nivou.
Podaci Narodne banke Srbije pokazuju da su pojedine banke otplatu kredita datih privredi vezivali za rast cijena na malo, odnosno za stopu inflacije. Tako je obezbjeđeno sedam milijardi dinara zajmova.
Osim dinarskih zajmova banke u Srbiji odobravale su privrednicima i čiste devizne kredite.
– Krediti u devizama predstavljaju rijetkost i zato na nivou cijele privrede iznose svega 91,2 milijarde dinara, od čega je najviše u evrima, čak 76,4 milijarde dinara – objašnjavaju sagovornici „Novosti“ u jednoj banci. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!