Capital.ba

Velike mogućnosti za ulaganja investitora u Srpsku

12.10.2012. / 11:57

MARKOVICA, Ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske Željka Cvijanović danas je, u nastavku rada parlamentarnog foruma o temi “Šta politika može učiniti za razvoj privrede i privredne saradnje” na Mrakovici, ukazala na konkretne mogućnosti ulaganja na području Srpske, sa posebnim akcentom na idejne projekte u oblasti nekretnina, turizma, industrije i poljoprivrede.

“Kada govorimo o turizmu, Banjaluka, kao administrativni i kulturni centar Republike Srpske, ima nedostatak smještajnih kapaciteta, kao i konferencijskih kapaciteta. U okviru tvrđave Kastel, smještene u gotovo samom centru grada, previđena je izgradnja hotela sa pratećim uslugama, uz još devet pratećih jedinica”, naglasila je Cvijanovićeva, dodavši da se na principu javno-privatnog partnerstva nudi i mogućnost izgradnje stadiona u Banjaluci.

U svom obraćanju na parlamentarnom forumu, koji se održava u organizaciji Narodne skupštine Republike Srpske, Fondacije “Konrad Adenauer” i parlamentarnog foruma za srednju i istočnu Evropu “Šta politika može učiniti za razvoj privrede i privredne saradnje”, Cvijanovićeva je naglasila da postoji i mogućnost izgradnje novih kapaciteta na olimpijskoj planini Jahorini, koja je veoma dobro logistički uvezana sa aerodromom i poznata turistička destinacija u regionu.

“Na ovom području postoji mogućnost izgradnje novih kapaciteta. Vlada Republike Srpske je izradila Master plan Jahorina, u čiju realizaciju je do sada i sama Vlada uložila 21 milion evra”, istakla je Cvijanovićeva.

Govoreći o konkretnim mogućnostima ulaganja u Republiku Srpsku, ona je navela i područje Trebinja, koje je udaljeno samo 30-tak kilometara od Dubrovnika i 45 kilomenata od Herceg Novog.

“Trebinje ima 265 sunčanih dana u toku godine, vrhunska vina, voće, odličan med i ljekovito bilje. Ujedno se na regionu Trebinja nalazi 50 odsto kulturnog blaga Republike Srpske. Na ovom prostoru je nesumnjivo isplativo ulagati u turističke kapacitete, kao što su velnes centri, golf tereni i ostali zabavni programi za koje je dokazano da postoji interes klijentele koja dolazi u Dubrovnik ili na obalu Crne Gore”, istakla je Cvijanovićeva.

Ona je navela da je i Nacionalna park Sutjeska nevjerovatno i netaknuto blago na kome se nalazi hotel koji Vlada Republike Srpske nudi na principu koncesije, kao i opština Višegrad, poznata kako po istorijskim vrijednostima, tako i po banjskim kapaciteta, u kojoj postoji potreba za izgradnjom dodatnih smještajnih kapaciteta.

Prema njenim riječima, na samoj granici sa EU i u blizini graničnog prelaza Gradiška, nalazi se više objekata, koji mogu biti zanimiljivi investitorima, kako zbog eventualnog zakupa, tako i za moguću privatizaciju.

Cvijanovićeva je podsjetila da je nedavno potpisano i više ugovora za izgradnju objekata na prostoru Agroidustrijske zone Gradiška, koja je takođe dostupna investitorima, a postoji i veći broj projekata, koji se nude na principu javno-privatnog partnerstva, kao što je Toplana u gradu Prijedoru.

Ona je dodala da detaljni podaci o mogućnostima za ulaganje, legislativi, tačnim procedurama, troškovima ulaganja, slobodnim poslovnim prostorima, te sve druge potrebne informacije zainteresovani investitori mogu naći na portalu Vlade Republike Srpske www.investsrpska.net.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti