Capital.ba

Velike kompanije mjerkaju Kubu za biznis

19.03.2016. / 8:00

kubaVAŠINGTON, Američki predsjednik Barak Obama ove će nedjelje započeti trodnevnu službenu posjetu  Kubi i time otvoriti poglavlje koje je deset američkih predsjednika prije njega zaobilazilo.

Nedavno ukidanje ekonomskih sankcija Iranu dokaz je da je izolacionistička politika ekonomski neisplativa, pa su otvaranju saradnje sve bliže Kuba i Sjedinjene Američke Države. Američki predsjednik Barak Obama ove će nedjelje započeti svoj trodnevnu službenu posjetu Kubi i time otvoriti poglavlje koje je deset američkih predsjednika prije njega zaobilazilo.

Iako pri kraju mandata, Obama se nada da će stvoriti veze toliko čvrste da ih ni jedan njegov nasljednik neće moći tako lako raskinuti. Još iz Hladnog rata Obama je tako na sebe preuzeo rješavanje sukoba koji datira od vremena predsjednika Dvajta Aizenhauvera koji je prve sankcije Kubi nametnuo još 1958. godine te diplomatske odnose prekinuo u januaru 1961. godine.

Sadašnji američki predsjednik će se prilikom posjeta sastati s kubanskim predsjednikom Raulom Kastrom, bratom Fidela Kastra, što se može smatrati vrhuncem Obamine administracije po pitanju rješavanja komplikoovanih političkih pitanja.

Lidija Čehulić Vukadinović, profesor na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, Obaminu inicijativu smatra jednom od najvećih političkih i demokratskih uspjeha njegove administracije.

“Sve što se ranije nije postiglo vojnim, američki je predsjednik uspio mirnim putem. Otvorenost i spremnost Kube na dijalog već su veliki korak i dokaz spremnosti na suradnju. Između SAD-a i Kube već postoje višestruke veze koje će novim prijateljstvom samo ojačati”, ocjenjuje Čehulić Vukadinović.

Dodaje kako je ovo nova era za Kubu koja podrazumijeva okretanje ka tržišnoj ekonomiji i ulasku strane robe u Kubu što je ranije bilo nemoguće.

“Takođe, privući će i investitore – Kuba ima prirodne ljepote i turistički je atraktivna. Tko prvi uđe na ovo novo tržište, najviše će prosperirati”, kaže Čehulić Vukadinović.

Jedan od najvažnijih povoda prve posjete jednog američkog predsjednika Kubi u posljednjih 88 godina upravo je postizanje konsenzusa oko ukidanja ekonomskog embarga te rješavanje složene problematike poput kršenja ljudskih prava te političkih sloboda. Za saradnju i kubansko tržište interes su već pokazali hotelijeri te telekomunikacijska industrija. Očekuje se da će AT&T te hotelijerski lanci Starwood i Marriott na Kubi prve ugovore sklopiti upravo za vrijeme Obamina posjeta. Verzion, američki telekomunikacijski gigant, već je sklopio roaming ugovor s državnom telekomunikacijskom kompanijom ETECSA.

Takođe, američke avio kompanije planiraju uvođenje dodatnih komercijalnih linija i novih putnih pravila kojima će Amerikancima olakšati samostalna putovanja na Kubu, umjesto dosadašnje prakse putovanja u grupnim turama. Ranije slabljenje restrikcija u putničkom saobraćaju između SAD-a i Kube rezultiralo je sa 70 odsto više posjetilaca koji žele Kubu doživjeti “prije nego se sve promijeni”, što je jedan od najčešće korištenih argumenata onih koji Kubi pristupaju – konzervatorski.

“Naš se posao povećao za 50 odsto od posljednjeg decembra”, rekao je Najuris Jigueras, suvlasnik havanskog restorana Atelier. Ali, ekspanziji ekonomske saradnje prepreke stvaraju dvovalutni kubanski monetarni sistem, rigidno tržište rada te netransparentan pravni sistem, smatra Rojters, i to je nešto na čemu se tek treba poraditi. Upravo stav Zapada o Kubi “kakva je nekad bila” jedan je od izvora nezadovoljstva lokalnog stanovništva, dok Obamini kritičari u novoj eri američko – kubanskih odnosa vide tek dodatni izvor sredstava za kubanski represivni aparat. Poslovni.hr

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!