Capital.ba

Uzbuna u prehrambenoj industriji Hrvatske

05.05.2013. / 7:00

mesooZAGREB, Meso i mesne prerađevine iz EU će u Hrvatskoj biti jeftinije i do 40 odsto.

Hrvatska prehrambena industrija je na nogama. Ukidanjem carina na hranu iz EU od 10 do 40 odsto, trgovci će police napuniti jeftinijom uvoznom robom. S druge strane hrvatska prehrambena industrija nema prostora za spuštanje cijena da bi zadržali tržište.
A da stvar bude još gora, dok se najavljuje pojeftinjenje uvoznih proizvoda, hrvatski Dukat, Vindija i Meggle najavljuju poskupljenje mlijeka i mliječnih proizvoda od 10 do 25 odsto, što pravdaju “vrtoglavim rastom ulaznih troškova, posebnoe energenata”.

Trgovački lanci u vlasništvu kompanija iz EU ušli su u oštru kampanju za privlačenje kupaca jeftinijom uvoznom robom pa poznavaoci prilika očekuju pomor hrvatskih kompanija u poljoprivredno-prehrambenoj industriji, pogotovu u proizvodnji mesa, mesnih prerađevina, brašna, ulja, vina, šećera.

I ovaj mjesec zaposlenost u industriji pala je 6 odsto u odnosu na prošlu godinu, a te su grane dosad jedine odolijevale krizi. Najveća će se bitka voditi za hranu, jer kod odjeće i obuće nema značajnijih promjena u carinskom režimu, dok su luksuzni proizvodi već pojeftinili od početka godine.

Država je ukinula 30 odsto poreza na luksuznu robu kao što su satovi, nakit, krznene bunde i slično, za koje se zasad odobrava 20 do 30 odsto popusta tek na plaćanje gotovinom.

U trgovini igru zasad vode njemački i austrijski lanci Lidl, Kaufland i Interspar, dok se domaći lanci Konzum, Plodine i NTL još ne istrčavaju i “protivnapad” čuvaju za ljeto i jesen. Nakon jeftinijih sladoleda najnovija Lidlova ‘Unija niskih cijena’ donosi tako sniženja suhomesnatih proizvoda za 10 do 17 odsto, upravo onih od kojih se Hrvatska dosad štitila visokim uvoznim carinama i do 40 odsto.

Predsjednik uprave Koestlina Krešimir Pajić uvjeren je da će 25 odsto kompanija u prehrambenoj industriji bankrotirati, 25 odsto promijeniti vlasnika, a opstaće oni koji su ranije izašli na inostrana tržišta.

“Slijedi nam primjer Mađarske, u kojoj su ulaskom u EU cijene hrane pale 30 do 40 odsto, što je u jednu ruku i dobro jer ljudi kod nas više neće kopati po kontejnerima”, kaže Pajić komentarišući i najnoviju situaciju između Kraša i Kauflanda. Kraš je zatražio od ministara Linića i Jakovine da ga zaštite od izbacivanja njegovih proizvoda sa polica tog trgovinskog lanca.

Domaći proizvođači i inače očekuju da inspekcija kontroliše kvalitet uvozne robe.

“Kaufland je jači i od hrvatske države. Šta im može jedan hrvatski ministar”, pita Pajić ističući da se u prehrambenoj i konditorskoj industriji, nažalost, sve svodi na to imaš li robu i kontakte da je prodaš ili nemaš.

U očekivanju još veće konkurencije na tržištu, u Koestlinu su srećni što su svoj izvoz povećali na 60 odsto, jednako kao i varaždinska Koka, koja put do inotržišta gradi gotovo dvije decenije i lani je izvoz povećala dodatnih 7 odsto. Ali činjenica je da će se, posebno u mesnoj i mliječnoj industriji, teško izboriti sa uvoznim proizvodima poput mesa i mesnih prerađevina, sireva koji su i uz visoke zaštitne carine preplavljivali hrvatsko tržište jer se nisu preduzimale nikakve druge mjere da bi se smanjio uvoz, prenose agencije.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!