Capital.ba

Uvoz mesa veći za 42,4 miliona KM

08.11.2014. / 10:08

mesoBANJALUKA, Uvoz mesa u BiH nekontrolisano raste, a samo u prvih devet mjeseci ove godine njegova vrijednost dostigla je 161,3 miliona maraka, što je za 42,4 miliona više nego u istom periodu lani.

Podaci su to Spoljnotrgovinske komore BiH, u kojoj su istakli da najviše mesa stiže iz Holandije, Poljske, Hrvatske i Austrije.

– BiH ne proizvodi dovoljne količine mesa i zbog toga mora da ga uvozi. Našim proizvođačima je teško i da budu konkurentni cijenom, jer je uvozno meso najčešće jeftinije – naglasili su u Spoljnotrgovinskoj komori BiH.

Predsjednik Udruženja uzgajivača svinja RS Mišo Maljčić istakao je da nekontrolisan uvoz mesa već godinama “guši” domaću proizvodnju i da nadležne institucije ne preduzimaju dovoljno mjera da bi riješili taj problem. On je naglasio da je mesa iz uvoza svake godine sve više i da je ono nerijetko sumnjivog kvaliteta.

– Jedini način da se zaštiti domaća proizvodnja je uvođenje prelevmana ili nekih drugih opterećenja za uvoznike.

Neophodne su i strože kontrole na granicama, jer se sada uvoznicima gleda kroz prste. Ovo je nemoguće izdržati i dovešće poljoprivrednike do propasti – istakao je Maljčić.

Prema njegovim riječima, ako se uzme u obzir da je ove godine vrijednost uvezenog mesa u odnosu na prošlu godinu veća za 42,4 miliona maraka, to znači da je direktno uništena dobit oko 70 farmi.

– Pored nekontrolisanog uvoza mesa, na poljoprivrednike veoma loše utiče i pad kupovne moći, zbog čega sve manje domaćinstava može da priušti sebi meso na tanjiru – istakao je Maljčić. Glas Srpske

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!