Capital.ba

Usvojene izmjene Zakona o izmirenju unutrašnjeg duga RS

30.01.2008. / 16:29

BANJALUKA, U poslijepodnevnom dijelu sjednice parlamenta Republike Srpske /RS/, narodni poslanici usvojili su po hitnom postupku Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o utvrđivanju i načinu izmirenja unutrašnjeg duga RS.

Obrazlažući narodnim poslanicima prijedlog ovog zakona, ministar finansija RS Aleksandar Džombić rekao je da prva izmjena definisana članom 1 Zakona o utvrđivanju i načinu izmirenja unutrašnjeg duga RS – po hitnom postupku omogućava preraspodjelu ukupnog iznosa opštih obaveza u iznosu od 167,6 miliona KM između vrsta opštih obaveza.

Džombić je naveo da je u provedenom postupku potvrđivanja konstatovano da ukupan iznos obaveza prema dobavljačima nije približan u ograničenju datom u zakonu u iznosu od 87,6 miliona KM.

“Zaključeno je da su određene obaveze izmirene, a za neke su donesene pravosnažne sudske presude čime su te obaveze postale druga vrsta opšte obaveze u skladu sa zakonom”, istakao je on.

Džombić je rekao da u skladu sa analizama koje su pokazale da će procijenjeni iznos obaveza prema dobavljačima biti manji od ograničenja, Vlada RS predlaže da se zakonski omogući preraspodjela ukupno procijenjenog iznosa obaveza koji će se izmiriti emisijom obveznica od 167,6 miliona KM između pojedinih vrsta opštih obaveza.

Ministar finansija Srpske podsjetio je da je ovim zakonom regulisano izmirenje unutrašnjeg duga po osnovu opštih obaveza RS i ratne štete, dodajući da je izmirenje opštih obaveza predviđeno u gotovini i emisijom obaveza.

On je istakao da druga izmjena definisana članom 2 ovog zakona omogućava sukcesivne emisije obveznica za sve vrste opštih obaveza.

“Imajući u vidu želju da se izađe u susret svim povjeriocima čiji su problemi u toku verifikacije bili objektivne prirode, Vlada RS predlaže da se zakonski omogući izmirenje obaveza putem više sukcesivnih emisija obveznica”, istakao je Džombić.

On je rekao da bi u suprotnom sve obaveze koje nisu verifikovane u skladu sa zakonom i Uredbom bile otpisane, a, s druge strane, uređenje sukcesivnih emisija obaveznica omogućilo bi ranije emisije obveznica za obaveze koje su predviđene sa 31. decembrom ove godine, odnosno ne bi se morao čekati krajnji rok za verifikaciju svih obaveza po osnovu sudskih odluka.

Džombić je zaključio da se treća izmjena ovog zakona odnosi na produženje roka za isplatu troškova sudskog postupka i troškova izvršenja za sudske presude prema redoslijedu zaključivanja.

U završnoj riječi Džombić je rekao da je 30. novembra prošle godine završena verifikacija, ali da je verifikovano samo 1.700.000 KM obaveza, dok se procjenjuje da još ima oko 20.000.000 KM obaveza.

Poslanik Saveza nezavisnih socijaldemokrata /SNSD/ Zora Vidović, tokom rasprave o Prijedlogu zakona o imjenama i dopunama Zakona o utvrđivanju i načinu izmirenja unutrašnjeg duga RS istakla je da Klub poslanika SNSD-a podržava donošenje ovog zakona.

“Vjerujem da će veliki broj povjerilaca biti zadovoljan ovim zakonom”, rekla je Vidovićeva.

Poslanik Srpske demokratske stranke /SDS/ Vojislav Gligić smatra da nisu ispunjeni uslovi da se o ovom zakonu u ovakvoj formi raspravlja u parlamentu.

“Zakon nakon treće izmjene ne postiže nikakve efekte kad je u pitanju potraživanje i naplata pravnih i fizičkih lica od RS”, rekao je poslanik Stranke za BiH Šaban Sivić.

Poslanik Srpske radikalne sranke RS Milanko Mihajlica rekao je da bi pri usvajanju ovog prijedloga zakona trebalo konsultovati udruženja građana kao što je Udruženje starih deviznih štediša u BiH.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!