Capital.ba

Uspješna preduzeća potvrđuju investicioni potencijal dijaspore

03.03.2019. / 12:51

BANJALUKA,  Kroz projekat USAID-a “Dijaspora invest” za manje od dvije godine od njegovog pokretanja uspostavljena je saradnja i pružena podrška za 54 kompanije osnovane investicijama iz dijaspore širom BiH, a otvoren je novi poziv za dodjelu grant sredstava.

lupa pare

 


Za sredstva mogu konkurisati preduzeća, sa statusom društva sa ograničenom odgovornosti i akcionarskog društva, koja posluju kraće od tri godine i u vlasničkoj strukturi imaju najmanje 25 odsto vlasništva člana dijaspore ili dokazivu poslovnu vezu sa članom dijasporske zajednice.

Grant program i detalji za apliciranje biće predstavljeni 11. marta u Privrednoj komori Republike Srpske u Banjaluci, 12. marta u hotelu “Drina” u Bijeljini, 13. marta u hotelu “Central park” u Trebinju i 14. marta u zgradi Opštine Pale.

Radojko Stanković, jedan od osnivača preduzeća “MRD” iz Čelinca, koje se bavi proizvodnjom mašinskih dijelova, investirao je iz dijaspore, a život i boravak u NJemačkoj ga nisu spriječili da pokrene posao.

“Stekli smo povjerenje kupaca i želimo da se profilišemo kao kompanija koja radi na maloserijskoj i pojedinačnoj proizvodnji. Imamo savremenu opremu visokog kvaliteta, a nedavno smo nabavili i nove mašine”, rekao je Stanković Srni.

On je dodao da su ušli u USAID-ov projekat “Diajspora invest”, koji će ih podržati sufinansiranjem nabavke mašina i u edukaciji radnika.

“Izuzetno je važno za kompaniju koja raste da usavršava kadar i da izgradimo jezgro tima koja može da iznese i najkompleksnije zadatke”, kaže Stanković.

Podršku USAID-ovog projekta “Dijaspora invest” prošle godine je dobilo i preduzeće “Master inženjering” iz Banjaluke u koje je kapital i iskustvo stečeno u Srbiji uložio Predrag Stegić i sa Branislavom Babićem pokrenuo kompaniju.

Fokus “Master inženjeringa” je automatizacija u oblasti industrije i regulacije motornih pogona i sklapa frekventne regulatore i nudi rješenja frekventne regulacije koji štede električnu energiju, štite motore, doprinose sigurnosti i obezbjeđuju lakše pokretanje motora.

“Laički rečeno, obezbjeđujemo da motor dobije onoliko struje koliko mu je potrebno, a ne koliko motor hoće. Svaki kilovat koji je potrošen, a nije morao biti potrošen, plaća se dva puta – jednom kroz višak potrošene energije, a drugi put kroz održavanje i kvarenje mašine. Želimo ponuditi ljudima manje kvarova, manje održavanja i manje zastoja u proizvodnji”, rekao je Babić Srni.

“Master inženjering” će u sklopu podrške koju su dobili putem USAID-ovog projekta “Dijaspora invest” nabaviti rezervne regulatore i omogućiti da u slučaju kvarova može brzo obezbijediti zamjenu za vrijeme popravke.

Podrška će obezbijediti uštede i efikasniju uslugu i drugim korisnicima kao što su “Ekonomik grupa” iz Srebrenice,”Oktopus” iz Lopara, “Šiteks” iz Šamca, te nekoliko preduzeća u prijedorskoj regiji među kojima su “FANA Arifagić”, “SB laser” i “Agroplus”.

“Agroplus” je investicijom iz dijaspore pokrenula Enisa Larson koja živi i radi u Švedskoj, a saradnja sa agronomom Draganom Zorićem traje koliko i postojanje ovog preduzeća.

Njihovu inicijativu prepoznao je i menadžment USAID-ovog projekta “Dijaspora invest” kroz koji je obezbijeđena tehnička podrška za ostvarivanje napretka u poslovanju.

“Način na koji smo se povezali i dobro iskustvo koje već imamo prava je poruka i drugim investitorima. Nadam se da će prijedorske jabuke naći put do naših kupaca širom BiH”, poručuje Zorić.

Pozitivne priče iz preduzeća pokazuju da dijaspora predstavlja veliki potencijal za razvoj lokalne privrede, a podrška USAID-a kroz projekat “Dijaspora invest” obezbjeđuje nastavak širenja, investicije i otvaranje novih radnih mjesta.

“Svi zainteresovani mogu pristupiti aplikaciji putem sajta www.grant.diasporainvest.ba do 1. aprila 2019. godine, a kroz info-sesije moguće je saznati više detalja o procedurama i kriterijumima izbora. U ovom procesu je na raspolaganju i naš stručni tim iz Biznis centra bh. dijaspore za sve vrste dodatnog savjetovanja”, poručili su iz USAID-ovog projekta “Dijaspora invest”. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!