Capital.ba

Uslužni sektor u Kini dinamičan, industrija u padu

02.07.2015. / 6:20

kinaPEKING, U Kini je u junu industrijska aktivnost nastavila pad, ali je uslužna branša ubrzala rast, što je pospješilo nadu u poboljšanje druge svjetske ekonomije nakon što su Vlada i centralna banka preduzele stimulativne mjere.

Takozvani indeks menadžera nabavke u uslužnom sektoru u junu je vrijedio 53,8 poena, poslije 53,2 u maju, pokazala je anketa Nacionalnog biroa za statistiku među menadžerima nabavke.

Vrijednost ovog indeksa veća od 50 svjedoči o rastu, dok niže vrijednosti ukazuju na pad aktivnosti.

Kako se navodi u izvještaju statističkog biroa, preduzeća u uslužnoj djelatnosti pružila su bolji otpor usporavanju ekonomije od prerađivačkog sektora, prenio je Rojters.

Komponenta ovog indeksa koja pokazuje nivo novih narudžbi, kada je riječ o uslužnoj branši, u junu je povećana na 51,3 poena, sa 49,5 u maju, dok je ona koja mjeri zaposlenost iznosila 49,7 poslije 47,6 poena u maju.

Uslužni sektor u 2014. činio je 48,2 odsto kineske ekonomije, dok je udio industrije i građevinarstva bio 42,6 odsto.

Što se tiče industrijske aktivnosti, ona je u junu oslabila, i to četvrti mjesec zaredom, mada po nižoj stopi nego u maju, pokazao je “fleš” indeks istraživačke kompanije Markit. Odgovarajući indeks vrijedio je 49,4 poena, poslije 49,2 u maju, zadržavši se u zoni kontrakcije.

Pokazatelj samo za prerađivačku industriju ostao je na nepromijenjenom nivou, 50,2 poena, dok su analitičari prosječno očekivali 50,3. Podindeks koji pokazuje vrijednost narudžbi sa stranog tržišta iznosio je 48,2, posle 48,9 poena u maju, dok je zaposlenost u industriji, mjerena ovim indeksom, pala na 48,1, prema 48,2 poena u prethodnom mjesecu.

Ukupne narudžbe (uključujući i domaće tržiste) smanjene su na 50,1, prema 50,6 poena u maju, ukazujući na još uvijek slabu tražnju.

Isti izvor podsjeća da su ekonomisti za kinesku ekonomiju predvidjeli u 2015. privredni rast od 7,0 odsto, što bi bila najniža stopa za posljednjih 25 godina. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!