Capital.ba

Uskoro novo zanimanje u Srbiji – lobista

25.03.2018. / 11:42

BEOGRAD, Srbija će uskoro, prvi put u svojoj istoriji, dobiti i zvanično novo zanimanje – lobista.To je predviđeno Nacrtom zakona o lobiranju, koji je od petka na javnoj raspravi, i koji uređuje uslove pod kojim neko dobija dozvolu da lobira, ali i obaveze javnih funkcionera prema kojima se lobira.

Javna rasprava o Nacrtu zakona trajaće do 16. aprila.

Prema Nacrtu, lobiranje je delatnost kojom se vrši uticaj na organe Republike, pokrajine, jedinice lokalne samouprave, agencija i nezavisnih institucija, javnih preduzeća i privrednih društava, kao i ostalih čiji je osnivač neki organ vlasti.

Osim fizičkog lica, lobiranjem se mogu baviti i privredna društva ili udruženja koja su dobila odobrenje. Prema zakonu, osoba iz organa javne vlasti prema kojoj se lobira dužna je da spriječi bilo kakve štetne posljedice po javni interes koje mogu nastati zbog lobiranja.

Zakon propisuje i obavezno polaganje ispita za obavljanje poslova lobiranja, koje će organizovati Pravosudna akademija. Evidenciju lobista vodiće Agencija za borbu protiv korupcije, koja izdaje i odobrenja za bavljenje poslom.

Odobrenje se može izdati fizičkom licu koje je državljanin Srbije, poslovno sposoban, ako nije osuđivan.

Domaće privredno društvo dobija dozvolu ako je upisano u registar i ako ima zaposlenog najmanje jednog lobistu koji ispunjava sve uslove kao i fizičko lice.

Stranci mogu da se bave lobiranjem u Srbiji  ako su registrovani za te poslove u državi čiji su državljani ili gdje imaju sjedište, i ako su upisani u posebnu evidenciju Agencije za borbu protiv korupcije.

Zakon zabranjuje javnim funkcionerima i visokim državnim službenicima da se bave lobiranjem dvije godine od dana prestanka funkcije. Zakon još kaže i da lobiranje ne može početi prije zaključivanja ugovora.

Zakon je predvidio i niz kaznenih odredaba. Recimo, za firmu je predviđena kazna od 50.000 /420 evra/ do dva miliona dinara /16.839 evra/ ako lobira bez odobrenja ili ako počne postupak lobiranja bez ugovora. Sa 30.000 do 200.000 dinara  /252 do 1.683 evra/ biće kažnjeno fizičko lice u slučaju kršenja zakona, kao i lobirano lice ako ne dostavi Agenciji obavještenje o kontaktu sa lobistom.

Zakonsko uređivanje lobiranja treba da doprinese zaštiti javnog interesa, da poveća javnost rada organa državne uprave, ojača odgovornost lobiranih lica koja obavljaju javne funkcije i podigne poverenje građana u proces donošenja odluka, kažu u Ministarstvu pravde Srbije. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!