Capital.ba

Uskoro kućno carinjenje i pri uvozu

20.04.2012. / 7:20

BANJALUKA, Uprava za indirektno oporezivanje BiH (UIO) će u drugoj polovini godine uvesti sistem kućnog carinjenja robe pri uvozu, što će za veliki broj firmi značiti mnogo u smanjenju vremena i troškova poslovanja.

U praktičnom smislu, to znači da se prilikom uvoza robe kamioni prilikom ulaska u BiH neće zaustavljati u carinskim ispostavma, već će direktno odlaziti u krugove preduzeća, gdje će se obavljati kompletan carinski postupak.
Najavio je ovo danas Ratko Kovačević, portparol UIO, u okviru obuke na temu “Lokalno uvozno carinjenje u uvoznim carinskim postupcima i ovlašteni primalac, kao pojednostavljenje u postupku prevoza”, koja je održana u Privrednoj komori RS.
“Već od početka drugog polugodišta firme će moći početi da podnose u UIO zahtjeve za odobrenje lokalnog kućnog carinjenja pri izvozu”, najavio je Kovačević.
On je istakao da se u EU čak 90 odsto ukupnog carinjenja robe radi kroz pojednostavljene procedure.
“Iako smo još daleko od toga da kroz pojednostavljene carinske procedure obavljamo visok stepen carinskih postupaka, kakav je u zemljama EU, konstanto radimo na tome da ih što više olakšamo”, rekao je Kovačević.
On je podsjetio da mogućnost kućnog carinjenja pri izvozu postoji od druge polovine 2009. godine, te da je UIO do sada izdala 23 odobrenja za firme koje sada kompletan postupak carinjenja pri izvozu mogu obaviti u krugu preduzeća.
Kovačević je dodao da je, pored uvođenja sistema kućnog carinjenja robe pri izvozu, UIO do sada u okviru rada na pojednostavljivanju carinskih procedura uvela: status ovlaštenog izvoznika, kojeg trenutno koristi 76 firmi, ATA i TIR karnete, te sistem pojednostavljenog prijavljivanja robe na temelju fakture.
Žarko Mikić, direktor banjalučke “Vitaminke”, rekao je da je za ovu firmu uvođenje sistema kućnog carinjenja u postupku uvoza značajno, jer im nikako ne odgovara da povrće i voće koje uvoze dugo čeka na carinu.
“Do sada nam se dešavalo da kamione čekamo zbog toga što carine ne rade vikendom, što nas je mnogo usporavalo”, rekao je Mikić i dodao da ova fabrika u najvećoj mjeri uvozi crvenu paprika za ajvar, te da je samo u prošloj godini iz Makedonije uvezla 2.000 tona ove paprike.
Pero Ćorić, direktor Sektora granskih udruženja Privredne komore RS, rekao je da se obuke o lokalnom uvoznom carinjenju organizuju da bi se što više privrednika i špeditera upoznalo s konkretnim procedurama kako da ga izvrše.
“Ovakvim postupcima stvara se odnos povjerenja između carine, privrednika i UIO, a privreda sada ima priliku da napravi što više jednostavnijih carinskih postupaka baziranih na iskustvima evropskih zemalja”, rekao je Ćorić. Nezavisne novine

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!