Capital.ba

Uskoro “e-recept”

21.12.2011. / 13:56

BANJALUKA, Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Ranko Škrbić i direktor kompanije “M:tel” Predrag Ćulibrk potpisali su danas ugovor o povezivanju baza podataka timova porodične medicine i informacionog sistema za elektronsko potpisivanje lijekova /e-recept/.

Ovaj ugovor predstavlja prekretnicu u unapređenju rada zdravstvenog sistema Srpske, njegovog osavremenjavanja i modernizacije.

Škrbić je naglasio da će na ovaj način svih 650 timova porodične medicine biti u jedinstvenoj mreži sa mogućnošću izdavanja naloga, u ovom slučaju “e-recepta”.

“Građani više kod doktora neće dobijati posebno recept za svaki lijek, već obrazac na kom će biti ispisani svi lijekovi sa bar kodom. Kada s tim obrascem odu u bilo koju apoteku u RS, nakon identifikacije i uvida u dokument, farmaceut će izdati sve propisane lijekove, koji će istog trenutka biti skinuti sa stanja i informacija o tome direktno će biti proslijeđena Fondu zdravstvenog osiguranja”, pojasnio je Škrbić.

Prema njegovim riječima, obaveza “M:tela” je da pruži infrastrukturu u smislu osiguranja adekvatnih komunikacija između domova zdravlja i svih timova porodične medicine, s jedne srane, te Fonda zdravstvenog osiguranja i svih apoteka koje imaju ugovor sa fondom, s druge strane.

On je naveo da je ovo prvi korak, te da će naredni korak biti “e-uputnica”, prikupljanje jedinstvenih podataka timova porodične medicine koji će se slivati u jedan centar podataka, iz kog će Fond zdravstvenog osiguranja, resorno ministarstvo i Institut za javno zdravstvo u realnom vremenu dobijati neophodne informacije bitne za planiranje zdravstvenog sistema, unapređenje rada tog sistema i praćenje parametara stanja zdravlja stanovništva Srpske.

Škrbić je rekao da se već nekoliko godina radi na realizaciji važnog projekta “Strategija elektronskog zdravstva”, za koji je dobijeno pozitivno mišljenje Svjetske zdravstvene organizacije.

“U međuvremenu smo intezivno radili na tehničkom osposobljavanju svih timova porodične medicine i svih domova zdravlja u RS, a jedan od važnijih i značajnijih iskoraka predstavlja projekat koji podrazumijeva uvođenje `e-recepta`”, naveo je Škrbić.

Ćulibrk je rekao da je “M:tel” od privatizacije do danas u razne projekte investirao više od 450 miliona KM, što im daje za pravo da garantuju da će u vrlo kratkom roku, u skladu sa zahtjevima Ministarstva zdravlja, uvezati sve baze podataka i informacione sisteme kako bi se obezbijedilo funkcionisanje inovativnog servisa kao što je “e-recept”.

“Prilikom povezivanja svih tih lokacija koristićemo različite tehnologije, počev od žičnih i optičkih tehnologija, pa do `tri-ge` mobilne mreže, u čemu će biti korištena najsavremenija rješenja IPM mreža”, naveo je Ćulibrk. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Uskoro “e-recept”

    1. Aca

      Зашто се наши бинисмени не организују и не купе перспективну фабрику лекова. Профитна маржа фармације је много већа посебно код нас (ниска цена радне снаге и мали порези а скупи лекови). Дефицитарни лекови, 10 пута јефтинији од увозних попут нитроглицерина нико више не производи у региону. Срболек има и одличан програм од преко 20ак регистрованих лекова, сигурно и разрађено тржиште, одличну локацију, пословни простор у центру Београда, уз аутопут, реку и железничку станицу – проширив на преко 20 000 квадратних метара (одлично и за хотел, робну кућу, дистибуцију)..

      Уколико се наши не организују на време, оде ово странцима. Почетна цена је 6,5 милиона евра, мада је реална, без претеривања, 10 пута већа, јер је Срболек пре пар година имао толику годишњу добит! Не гледајте Нинијеве фингиране извештаје где је имао рабат за своје апотеке од 70% а ни то није плаћао.

      Рок за пријаву за лицитацију је одмах после празника 17. јанура. Купује се као правно лице (задржавају се све лиценце и тржиште, без незадовољних радника, акционара или дугова). Све у свему одлична прилика – ко измишљена за праву бизнис прилику.