Capital.ba

USK: 46.000 nezaposlenih, prosječna plata 808 KM

14.02.2016. / 10:30

posaoBIHAĆ, Prema posljednjim podacima Federalnog zavoda za statistiku, Unsko-sanski kanton trenutno ima oko 32.000 zaposlenih, ali i preko 46.000 nezaposlenih osoba.

USK je, pored Tuzlanskog, koji ima 84.000 zaposlenih i čak 97.000 nezaposlenih, jedini kanton u Federaciji BiH koji ima veći broj nezaposlenih od zaposlenih lica.

Prosječna plata u USK kantonu je 808 KM što je za dvadesetak maraka niže od prosječne plate u Federaciji, tj. 826 KM. No, ne radi se uopće o maloj cifri uzimajući u obzir da je prosječna plata, na primjer, u Srednjebosanskom kantonu svega 671 maraka, ili Zeničko-dobojskom 714 KM. S druge strane, prosječna plata u Hercegovačko-neretvanskom kantonu iznosi 902 marke, a u Kantonu Sarajevo čak 1.007 maraka.

Gledajući Unsko-sanski kanton, najveća prosječna plata jeste u Gradu Bihaću – 925 KM. Prosječna plata u Cazinu manja je za čak 232 marke i iznosi 693 KM i najmanja je od svih općina u kantonu, iako je Cazin, s druge strane, najmnogoljudnija opština na kantonu.

Ipak, veće ili manje plate nisu najbolji pokazatelj razvijenosti ili nerazvijenosti kantona ili lokalnih zajednica, budući da se najveći broj zaposlenih osoba nalazi u javnom sektoru, odnosno na budžetu kantona ili opštine.

Štaviše, plate budžetskih korisnika, pogotovo one visoke, predstavljaju najveće opterećenje za financijsku stabilnost i likvidnost samih kantona ili opština. Ili još preciznije, 3.250 stanovnika USK uposleno je u javnoj upravi, 4.000 u prosvjeti, oko 2.400 u socijalno-zdravstvenoj zaštiti, što zajedno čini oko 10.000 radnika javnog sektora koji primaju platu iz budžeta kantona ili opština.

S druge strane, skoro 6.900 osoba uposleno je u trgovačkim radnjama na veliko i malo, gdje prosječne plate nisu ni približne prethodno spomenutim ciframa.

Znatan broj uposlenih nalazi se i u prerađivačkoj industriji, skoro 5.000, dok se svega 1.200 registrovanih lica bavi poljoprivredom, šumarstvom ili ribolovom.

1.700 osoba uposleno je u građevinskim firmama, oko 1.000 u firmama koje se bave prevozom i skladištenjem, te oko 1.800 u sektoru ugostiteljstva i hotelijerstva. Biznis.ba

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!