Capital.ba

UPS: Stanje u privredi alarmantno

06.07.2012. / 15:27

BEOGRAD, Dugovi u privredi se i dalje nagomilavaju pa je tako anketa sprovedena u 712 malih, srednjih i velikih preduzeća u Srbiji pokazala da su te firme za 1,12 milijardi evra zaduženije nego u junu 2011. godine, saopštila je danas nove alarmirajuće podatke Unija poslodavaca Srbije (UPS).

Dugovi su narasli zbog novih kredita i pozajmica, nagomilavanja kamata i penala na stare dugove, naveo je UPS podatke dobijene na osnovu svoje redovne periodične ankete i dodao da svako treće preduzeće ima dug koji je prosječno 14 puta veći od njegovog ukupnog osnivačkog i obrtnog kapitala.

Čak 12,8 odsto anketiranih navelo je da razmišlja da zatvori svoje preduzeće ukoliko se situacija na tržištu, kao i uslovi poslovanja ne poprave u narednih godinu dana. Prosječni rokovi plaćanja (naplate potraživanja) su dodatno produženi na 134 dana, dok su u posljednjih godinu dana ova preduzeća za 2,4 odsto smanjila broj zaposlenih.

Anketa je pokazala i da 52,3 odsto anketiranih smatra da će u narednih godinu dana, zbog pada prometa roba i usluga biti primorani da smanje broj zaposlenih, dok svega 13,4 odsto anketiranih smatra da će u narednih godinu dana imati potrebu da zaposli nove ljude.

Na pitanje šta ih najviše opterećuje u poslovanju, preduzeća su odgovorila da su to visoki porezi i doprinosi na zarade, obaveza uplate PDV unaprijed, odnosno prije nego što firme naplate svoje potraživanje, veliki broj parafiskalnih nameta i njihova visina, visoke cijene komunalnih usluga za privredu, dodatni troškovi na osnovu Zakona o radu, prekomjerno administriranje i birokratija i visoke kamate na kredite i pozajmice.

Privrednici su naglasili i da je potrebno smanjiti na minimum broj državnih agencija, broj zaposlenih u državnoj upravi i javnom sektoru i višak sredstava preusmjeriti u Razvojnu banku, povećati subvencije za poljoprivrednu proizvodnju, promijeniti Zakon o trgovini i Zakon o zaštiti potrošača i prilagoditi ga realnom stanju tržišta u Srbiji.

Takođe, poželjno je smanjiti broj birokratskih procedura u komunikaciji sa poreskom upravom, fondovima obaveznog socijalnog osiguranja, agencijama i drugim državnim institucijama, a poseban akcenat stavili su na suzbijanje korupcije u oblasti dobijanja građevinskih dozvola.

UPS je imajući u vidu cjelokupno stanje u privredi naveo da ono “iziskuje neodložne promjene ekonomske politike, rasterećenje poslovanja i uvođenje reda u nacionalnu ekonomiju”. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!