Capital.ba

Ulaskom u EU poljoprivredi više od milijardu evra

12.10.2012. / 19:56

SUBOTICA, Procjenjuje se da finansijski efekat priključenja Evropskoj uniji u oblasti poljoprivrede može biti i više od milijardu evra, rečeno je danas na drugom Poljoprivrednom forumu „Hrana za Evropu“, koji se održava u Subotici.

Profesorka Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu Natalija Bogdanov je navela da je procjena napravljena na osnovu trenutno važećih pravila u EU, istakavši da se takav efekat može očekivati samo ukoliko se u predpristupnom periodu poveća agrarni budžet i edukuju potencijalni korisnici.

U suprotnom će, upozorila je, veliki dio sredstava iz fondova EU ostati neiskorišćen, kao što se događa u Rumuniji i Bugarskoj. Ona je izrazila bojazan da bi priključenje EU moglo produbiti jaz između sjevera i juga Srbije u pogledu obučensoti i informisanosti potencijalnih korisnika u pristupu fondovima, kao i malih i velikih prozivođača, koji je izražen i u članicama.

Pomoćnik ministra poljoprivrede Miloš Milovanović je ocijenio da suficit u poljoprivrednoj proizvodnji ne bi bio ovoliki bez preferencijalnog pristupa tržištu EU i ukazao na potrebu da se ojačaju kapaciteti Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, u kadrovskom, stručnom i softverskom smislu.

Govoreći o zajedničkoj poljoprivrednoj politici EU, on je ocijenio da je riječ o živoj materiji, koja se modifikuje, ali za koju se može reći da je uspješna, posebno imajući u vidu sumu koja se izdvaja za podsticanje razvoja poljoprivrede. Ta politika, prema njegovim riječima, garantuje zdravstveno bezbjednu hranu, kao i pristojnu zaradu i za poljoprivredne proizvođače i za kompanije koje učestvuju u proizvodnji hrane, a očekuje se dalje jačanje ruralne ekonomije, sa većim akcentom na zelenu ekonomiju.

Milovanović je dodao da će Srbija ubrzo postati član Svjetske trgovinske zajednice sa, kako je rekao, manje od 20 proizvoda, napomenuvši da joj predstoji usklađivanje zakonodavnog sistema sa onim koji važi u EU.

Pomoćnica ministra poljoprivrede Hrvatske Vesna Gantner je kazala da je Hrvatska u procesu pristupanja EU morala da se adaptira pravilima igre u EU, te je zakonske propise koji se tiču podsticaja mijenjala iz godine u godinu.
„Konstantno se morate prilagođavati, bilo je teško i Agenciji za plaćanje, a najteže poljoprivrednim proizvođačima koji treba da shvate šta zapravo dobijaju“, kazala je Gantner ukazavši da je Hrvatska u pregovorima sa EU odlično prošla i dogovorila diferencirane iznose za oranice i za pašnjake.

Prema njenim riječima, ulaskom u EU postavljena su i proizvodna organičenja – za mlijeko, koje za Hrvatsku ne predstavlja problem jer je proizvodnja ispod kvote i za šećer, gdje je kvota daleko manja od postojećih kapaciteta.

Sekretar za međuregionalnu saradnju Vlade Vojvodine Branislav Bugarski je najavio podršku lokalnim samoupravama u izradi strategije i akcionih planova razvoja za period od 2014. do 2020 godine, kako bi mogle da iskoriste fondove EU za ruralnu proizvodnju. Bugarski je dodao da su investicije u oblasti agrobiznisa u Vojvodini dvije milijarde evra, a u toj oblasti su aktivne više od 54 kompanije. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti