Capital.ba

Ukupno obračunata premija osiguranja u BiH 300,96 miliona evra

09.06.2016. / 14:17

individualsSARAJEVO, Tržište osiguranja u BiH zadržava višegodišnji rast, tako da je ukupan rast premije prošle godine, koji je uglavnom bio baziran na rastu životnih osiguranja, iznosi 4,72 odsto, što je za 1,94 odsto manji rast nego u 2014. godini.

Ukupno obračunata premija osiguranja u BiH iznosila je 300,96 miliona evra, što je za 13,55 miliona evra više nego 2014. godine, rečeno je na 27. Susretu osiguravača i reosiguravača Sarajevo /Sors/, na kome učestvuju predstavnici osiguravajućih kuća regiona.

Predstavnik tržišta osiguranja u BiH Zlatan Filipović rekao je da premija neživotnog osiguranja u ukupnoj premiji učestvuje sa 79 odsto, a da u njoj i dalje najveće učešće ima premija osiguranja od autoodgovornosti.

“Ono što je karekterstično za BiH, za razliku od kretanja u svijetu i regionu, mi nemamo spajanja osiguravajućih društava, već njegovo povećanje, tako da će u BiH, od jula biti 26 društava, a najvaljeno je osnivanje još dva”, istakao je Filipović na konferenciji za novinare u Sarajevu.

Prema njegovim riječima, to znači da prosječna premija po društvu iznosi 22,9 miliona KM / neka jača društva imaju i do 60 miliona KM/, što dovodi u pitanje opstanak društava i njihov kvalitet.

Filipović je rekao da se nada da će se u budućnosti stabilizovati premija od autoodgovornosti u BiH, te da se trenutno radi na smanjenju broja neosiguranih vozila, što će otvoriti mogućnost sklapamnja multilateralnih ugovora sa određenim zemljama, tako da se neće tražiti zelena karta na prelasku granice, već će registarska tablica biti dovoljan dokaz osiguranja na tom vozilu.

Predstavnik tržišta osiguranja Srbije Mirko Petrović rekao je da ukupna premija osiguranja tržišta prošle godine prelazi 670 miliona evra, čime je zabilježen rast od 16 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

On je naveo da je prethodna godina bila obilježena prilagođavanjem novom zakonu o osiguranju, koji je u centar stavio klijenta i njegovu zaštitu, kako u pogledu uslova osiguranja, tako i u pogledu svih prava koje ima.

Petrović je pojasnio da klijent u Srbiji mora biti upoznat sa svim, prije nego što dođe do ponude osiguranja i njenog prihvatanja, te dodao da Narodna banka Srbije, kao regulator, pooštrila kriterijume u odnosu na klijente.

Predstavnik tržišta osiguranja u Crnoj Gori Matijaž Božić rekao je da je ovo tržište vrlo stabilno, i prema veličini i dešavanjima, te da je prošlogodišnji rast iznosio šest odsto u odnosu na 2014. godine.

“Tržište je malo, ima životno i neživotno osiguranje, a ukupno posluje 11 društava, koja su ostvarila premiju od 77 miliona evra”, kaže Božić i dodaje da bi trebalo naći neki novi načini prodaje kako bi se približili klijentima.

Govoreći o makedonskom tržištu osiguranja Vladimir Toševski naveo je da je prošle godine ostvaren rast oko 8,5 odsto koji je nastavljen i u prvom kvartalu ove godine uz stopu od 5,3 odsto, napominjući da tržište nije puno razvijeno.

On je dodao je da od početka ove godine imaju novi sistem kod zakonskih osiguranja autoodgovornosti, a od novina izdvojio je i subvencionisanje poljoprivrednih osiguranja, gdje država daje 60 odsto subvencije na površine do deset hektara.

U Makedoniji, kaže Toševski, djeluje 15 osiguravajućih društava, a kad je riječ o ukupnoj premiji, 89 odsto se odnosi na neživotna osiguranja, a 11 odsto na životna.

Tržište osiguranja u Slovenije je prilično zrelo, rekao je slovenački predstvanik Uroš Ivanc, dodavši da su time i izazovi drugačiji.

U budućnosti, prema njegovim riječima, rast u Sloveniji će dolaziti iz životnih osiguranja, te da ima prostora i kod penzija, a sve više se priča i o privatnom zdravstvenom osiguranju.

Ivanc je napomenuo da se sve više društava za osiguranja bave pitanjem kako poslovati, u okolnostima niskih kamatanih stopa, jer će to puno uticati na industriju osiguranja u naredne tri godine.

Predstavnik tržišta osiguranja iz Hrvatske Tomislav Malenica rekao je da je od država bivše Jugoslavije, njegova zemlja možda prošla najteži put što se tiče osiguranja.

“Sve te države bilježe rast premije osiguranja kroz duži period, a Hrvatska je jedina koja je nažalost zbog recesije od 2008 do 2014.imala negativne trendove, odnosno premija osiguranja je padala”, istakao je Malenica.

On je rekao d se u 2015. bilježi prvi rast premije od 1,9 odsto, a u prvom kvartalu taj rast je iznosio 0,2 odsto, te napomenuo je da primarni rast dolazi iz životnih i zdravstvenih osiguranja.

Prema njegovim riječima, u Hrvatskoj djeluje 27 društava i vrlo je konkurentna borba za svakog osiguranika.

Ovogodišnji Sors okupio je više od 150 predstavnika osiguravajućih i reosiguravajućih društava iz BiH i regiona, te vodećih ljudi društava iz Velike Britanije, NJemačke, Danske, Austrije, Češke, Poljske, Italije, Švajcarske, Turske, Kipra, Mađarske, Rumunije Indije, te drugih zemalja. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!