Capital.ba

Ukupni nameti na zarade u Srbiji 64 odsto

16.07.2018. / 8:00

BEOGRAD – Ministarstvo finansija Srbije najavljuje da će od početka 2019. godine poslodavci plaćati manji porez na zarade zaposlenih.

Plata se trenutno “tereti” sa deset odsto poreza, ali uz doprinose za penziono, zdravstveno i nezaposlenost – ukupan namet dostiže 64 odsto. Vlada još ne otkriva koliko će popustiti poslodavcima, a ekonomisti računaju da u “kasi” ima prostora za spuštanje tereta na 61 do 62 odsto zarade.

Profesor Ekonomskog fakulteta Milojko Arsić napominje da je trenutna poreska stopa na plate jedna od najnižih u Evropi.

„Ukoliko je cilj Vlade da smanji fiskalno opterećenje rada, to bi trebalo uraditi preko smanjenja doprinosa“, – smatra Arsić.

Dodao je da zbog neoporezivog dijela zarade, kod poreza postoji određena progresivnost.

„Ljudi sa većim zaradama plaćaju porez po nešto većoj poreskoj stopi. Eventualno smanjenje poreske stope donelo bi najveću korist ljudima sa većim zaradama. Pri donošenju odluke o smanjenju poreza Vlada bi trebalo da vodi računa o tome kako će to uticati na privredu, a kako na pravičnost poreskog sistema, dok bi trebalo da u drugi plan stavi to da li će trošak smanjenja pasti na budžet republike, lokalnih zajednica ili na fondove socijalnog osiguranja. To može da se reši transferima“, kazao je on.

Odgovor na pitanje koliko će se smanjiti poresko opterećenje, podsjeća Arsić, direktno zavisi od toga koliko će se povećati rashodi države, a prije svega plate i penzije. Ali i da li će porasti javne investicije, ulaganja u obrazovanje, nauku i inovacije.

„Važno je i šta se planira sa drugim porezima. Ako država želi da plate i penzije rastu malo sporije od bruto domaćeg proizvoda, da poveća javne investicije za bar 200 miliona evra, a da pri tome fiskalni deficit ostane manji od jedan odsto BDP, moguće smanjenje fiskalnog opterećenje rada sa sadašnjih 64  je na 61-62 odsto plate“, dodaje Arsić.

Zahtjev za manje opterećenje plata Vladi je stigao od Privredne komore Srbije. Ono se najčešće navodi kao prepreka za novo zapošljavanje radnika. To je često opravdanje i zašto deo privrede beži u “sivu zonu”. Večernje novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!