Capital.ba

Ukrajina gubi milijarde dolara zbog političke krize

02.02.2014. / 7:20

ukrajinaKIJEV, Ukrajina je već izgubila više od dvije milijarde dolara zbog teške političke krize koja od novembra potresa tu zemlju, a nacionalna valuta grivna oslabila je samo u toku proteklog mjeseca oko 5,5 odsto, upozoreno je na ekspertskom skupu u Kijevu.

Izvršni direktor neprofitne organizacije Međunarodni fond blejzera Oleg Ustenko kaže da se šteta koju sada trpi ukrajinska ekonomija najviše ogleda u rastu vrijednosti servisiranja stranih zajmova, promjeni raspoloženja inostranih investitora, ali i sve većoj nestabilnosti unutrašnjeg valutnog tržišta.

“Politički konflikt (u Ukrajini) veoma skupo košta, pogotovu jer se dešava u periodu opšte nestabilnosti manje razvijenih tržišta u svijetu, nakon što su se SAD odlučile da smanje obim podsticaja za vlastitu privredu, što je izazvalo odliv kapitala iz brzo rastućih ekonomija”, objasnio je Ustenko.

Početkom ove godine zabilježen je i nagli pad vrijednosti nacionalnih valuta Turske, Rusije, Ukrajine i niza drugih zemalja, dodao je.

Prema riječima Ustenka, privatni biznismeni u Ukrajini trpe veliku štetu usljed dramatične političke situacije u zemlji, a privredni rast u bivšoj najprosperitetnijoj republici nekadašnjeg Sovjetskog saveza ove godine sigurno će biti manji od ranije prognoziranih dva do tri odsto.

Biće uspjeh ukoliko Ukrajina, u uslovima koji “diktira“ tekuća politička kriza, ove godine zabilježi nulti privredni rast, nakon što je, sudeći prema svim meritornim procjenama, ekonomska aktivnost lani bila u “negativnoj teritoriji“, iako je vlada najaviljivala blag rast, rečeno je na pomenutom skupu u Kijevu.

Nacionalna banka Ukrajine (NBU) tvrdi da je upornim intervencijama uspjela da stabilizuje domaće valutno tržište, nakon što je vrijednost grivne osjetno „srozana“ tokom junuara, u uslovima naglog jačanja tražnje strane valute, a posebno dolara.

Kurs grivne je ove sedmice opao na oko 8,6 za dolar, a vlada je u dogovoru sa rukovodstvom NBU za ovu godinu planirala budžet zemlje sa kursom domaće valute u rasponu od osam do 8,5 za jednu „zelenu valutu“.

U nastojanju da spriječi pretjeran pad vrijednosti grivne, NBU je u protekla dva mjeseca, u seriji direktnih intervencija na valutnom tržištu, već potrošila više od 960 miliona dolara.

Devizne rezerve UBS su, inače, prošle godine naglo počele da se smanjuju i trenutno su oko 20 milijardi dolara, ili bezmalo dvostruko „tanje“ nego prije četiri godine.

Osjetan pad vrijednosti grivne potkraj prošle i početkom ove godine uslijedio je, prema ocjeni ekonomista na koje se poziva agencija UNIAN, dijelom i usljed naglog povećanja likvidnosti kojom je NBU “zapljusnula“ domaće tržište novca u decembru prošle i tokom januara.

Savjetnik predsjednika NBU Valerij Litvicki izjavio je, međutim, za prvi program Ukrajinske televizije da ta monetarne institucija preduzima sve neophodne mjere da održi stabilan kurs grivne i ne dozvoli njen dalji nagli pad.

“Mi pratimo i analiziramo uzorke koji utiču na valutno tržište, posebno one koji se javljaju usljed političke situacije i preduzimaćemo na vrijeme sve neophodne mjere”, kaže Litvicki.

Opozicioni i pesimistički nastrojeni ekonomisti izražavaju bojazan da će ukoliko Rusija otkaže Ukrajini dalju isplatu ranije odobrenog kredita od 15 milijardi dolara, od kojih je tri milijarde već transferisano, položaj grivne ali i cijele ukrajinske privrede postati „krajnje problematičan“.

Optimisti ipak vjeruju da je prekid finansijske pomoći od Rusije malo vjerovatan, pozivajući se i na izjavu predsjednika Rusije Vladimira Putina. On je ove sedmice izjavio da isplata dogovorenog kredita Ukrajini neće doći u pitanje ni ako opozicija preuzme sve dizgine izvršne vlasti u Kijevu. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!