Capital.ba

UIO: U 2016. predviđen rast prihoda od 2,9 odsto

02.01.2016. / 13:24

uio bihBANJALUKA, Projektovana stopa rasta prihoda od indirektnih poreza za ovu godinu iznosi 2,9 odsto, navode u Odjeljenju za makroekonomsku analizu Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH.

Projektovane stope rasta tih vrsta prihoda za 2017. godinu je 3,4 odsto, a za 2018.godinu 3,7 odsto, navodi se u biltenu Odjeljenja.

Projekcija prihoda za taj period zasnovana je na projektovanim relevantnim makroekonomskim pokazateljima, istorijskoj sezonskoj šemi naplate i projekcijama pojedinih kategorija prihoda za prošlu godinu, te efektima izmjena politika u oblasti carina i akciza na duvan.

Najveći generator suficita prihoda od indirektnih poreza u tom periodu je PDV, s obzirom na njegovo značajno učešće u prihodima, te planiranim stabilnim stopama rasta, a nakon toga slijede akcize na duvan.

Projekcije prihoda od akciza na duvan od 2016. do 2018. godine zasnivaju se na primjeni postojeće politike oporezivanja duvanskih prerađevina, koja podrazumijeva kontinuirano povećanje specifične akcize na cigarete u visini od minimalnih 0,15 KM po paklici, kretanje minimalne akcize na cigarete u visini od 60 odsto prosječne ponderisane cijene cigareta, te povećanja specifične akcize na rezani duvan u visini od 80 odsto minimalne akcize na cigarete.

Budući da će rast akciza na cigarete dovesti do rasta maloprodajnih cijena u narednim godinama se očekuje pad potrošnje.

Imajući u vidu visok stepen zavisnosti od pušenja u BiH realno je očekivati pojačani prelazak potrošača na jeftinije brendove cigareta.

Već je u prošloj godini bila evidentna promjena tržišne strukture u korist domaćih jeftinijih brendova, čija se potrošnja za devet mjeseci prošle godine povećala za 12 odsto, dok je potrošnja uvoznih, skupljih, brendova cigareta opala za jedan odsto.

Projekcije akciza na naftne derivate i putarine izrađene su na pretpostavkama zaustavljanja trenda snažnih stopa rasta potrošnje, te njihovog kretanja u skladu sa makroekonomskim projekcijama.

Projekcije carina izrađene su u skladu sa planiranim stopama rasta uvoza, a uključuju i skromne efekte primjene Sporazuma o slobodnoj trgovini između BiH i EFTA u navedenom periodu. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!