Capital.ba

UIO: Rast prihoda u naredne tri godine

29.05.2017. / 11:29

BANJALUKA, Rast prihoda od indirektnih poreza u BiH prema projekcijama u narednoj godini trebalo bi da se kreće po stopi od 2,7 odsto, u 2019. godini 3,5 odsto, a u 2020. godini 3,9 odsto, podaci su iz biltena Odjeljenja za makreoekonosmu analizu Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH.

Najveći generator suficita prihoda od indirektnih poreza u navedenom periodu biće PDV, s obzirom na njegovo značajno učešće u prihodima, te planiranim stabilnim stopama rasta u skladu sa projektovanim stopama rasta potrošnje.

U 2018. 2019. i 2020. godini prihodi od PDV-a generisaće više od 85 odsto
apsolutnog godišnjeg projektovanog rasta prihoda od indirektnih poreza.

Projekcije akciza na duvanske prerađevine zasnovane su na nastavku primjene politike usklađivanja oporezivanja cigareta sa standardima EU i usklađivanja oporezivanja rezanog duvana sa oporezivanjem cigareta.

Projekcije se zasnivaju na pretpostavci potpunog prenosa dodatnog poreskog opterećenja na maloprodajne cijene duvanskih prerađevina.

Očekuje se da će zbog rasta maloprodajnih cijena doći do daljeg jačanja supstitucije cigareta rezanim duvanom, erozije tržišta cigareta i snaženja crnog tržišta cigareta i duvana, a spori oporavak ekonomije i potrošnje neće moći da ublaži negativne trendove.

U takvim okolnostima u posmatranim godinama može se očekivati još izraženiji pad prihoda od akciza na duvanske prerađevine.

U periodu 2018-2020. godine planirane su stabilne stope rasta akciza na derivate nafte i putarine.

Očekuje se da će se potrošnja derivate nafte u BiH konsolidovati u narednim godinama, tim više što međunarodne agencije očekuju da će se rast cijena derivata nafte u narednoj godini kretati između dva i šest odsto.

Projekcije carina prate projektovane stope rasta uvoza i uključuju pune efekte primjene adaptiranog Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju /SSP/ BiH sa EU i konačno ukidanje carina na uvoz roba porijeklom iz zemalja članica EFTA. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!