Capital.ba

UIO priznala: Nastavljen alarmantan pad prihoda od PDV-a

29.05.2013. / 15:12

uioBANJALUKA, Pad prihoda od indirektnih poreza je zabrinjavajuću. Za prva četiri mjeseca ove godine prikupljeno je 43,2 miliona KM manje u poređenju sa 2012. godinom, alarmantno je upozorenje koje je uputilo Odjeljenja za makroekonomsku analizu Uprave za indirektno oporezivanje BiH, prenosi CAPITAL.

U svom izvještaju OMA UIO BiH ističe da je tokom aprila primjetno dalje pogoršanje trendova u naplati prihoda od indirektnih poreza, a koje je počelo u prvom kvartala 2013. godine.

 

Prema preliminarnom podacima UIO, na koje se poziva Odjeljenje za analizu, u aprilu je naplaćeno više bruto prihoda za 0,8 odsto, ali je istovremeno i povećan povrat PDV-a za 24,4 odsto, što na kraju znači da su neto prihodi pali za od 3,1%.

 

Slični efetki su u cijelom prvom kvartalu ove godine. Za prva četiri mjeseca naplaćeno je bruto prihoda 0,6% ili 11 miliona KM više, ali su povrati bili veći za čak 54,3 miliona KM, tako da je ukupan rezulata manji za 2,9 odsto ili 43,2 miliona KM, u poređenju sa 2012. godinom

 

Veličinu pada naplate u prva četiri mjeseca 2013. pokazuje komparacija sa prethodnim godinama. U odnosu na pretkriznu 2008.godini naplaćeno je čak 90 mil. KM manje, a u odnosu na 2011. godinu 32 miliona KM manje. U aprilu je zabilježen pad naplate kod svih glavnih vrsta prihoda. Najveći pad zabilježen je kod PDV-a (26,6 mil. KM) i akciza (21 mil. KM). Potrebno je naglasiti da je navedeno stanje preliminarno, te da se nakon konačnog usklađivanja prihoda za april mogu očekivati bolji efekti kod PDV-a. Međutim, i pored toga pad kumulativnih prihoda od PDV-a i akciza od 2,8% i 5,5% je postao zabrinjavajući s obzirom da je već protekla jedna trećina fiskalne godine”, navodi se u izvještaju OMA UIO BiH.

 

Očito je da su negativni trendovi u naplati indirektnih poreza u 2012. godini nastavljeni i ove godine.

Kretanje naplate indirektnih poreza u prvom kvartalu 2013. ukazuje na produbljavanje negativnih trendova iz 2012. godine u kojoj je samo u trećem kvartalu zabilježen pozitivan neto rast. U martu 2013. naplaćeno je, po odbitku povrata 349,9 mil KM ili 12,4% manje nego u istom mjesecu 2012.godine. Na nivou kvartala naplaćeno je neto prihoda u visini od 1,067 milijardi KM, što je za 2,8% manje nego u istom kvartalu 2012.godine. Iako je u prva dva mjeseca 2013. zabilježen pozitivan trend u naplati, koji je rezultirao neto suficitom od 19 mil. KM, izuzetno loša naplata prihoda u martu ne samo da je to anulirala, već je prihode dovela u negativnu zonu od 30,8 mil KM”, ističu u OMA.

 

J. Despotović

 

 

 

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: UIO priznala: Nastavljen alarmantan pad prihoda od PDV-a

    1. eldorado

      Dolazi vrijeme otrežnjenja. Ovakvi nisu nigdje organizovali život pa neće ni na ovim prostorima. Sistem je potpuno pogrešan. Milijarde dolara unesene u ovu zemlju i nakon toga u najvećoj mjeri pokradene, samo su napravile haos. Nakon toga tajkunski novci. Još gora varijanta. Sva industrija je uništena. Školovani, stručni ljudi su potrveni. Prije 30 godina su naši inženjeri išli odradjivati stručne poslove u Libiju a danas će, nakon toliko vremena, nama dolaziti stručnjaci iz drugih zemalja, jer su naši pomrli. Svi idu naprijed a samo RS i FED BiH, nazad.

    2. dragan

      nemozemo mi izdrzat toliki broj neradnika to nema nigdje, kodnas ako ovako nastave na dva radnika koji imaju platu 500km i nesto privredjuju dodje jedan ekonomista ili pravnik sa privatnom diplomom koji nikom netreba a koji strajkuje ako mu je plata manja od 1000km