Capital.ba

UIO BiH naplatila 2,7 odsto više prihoda

29.03.2013. / 9:36

uio bihBANJALUKA, Uprava za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH je, prema preliminarnom izvještaju, za prva dva mjeseca ove godine naplatila 2,7 odsto više prihoda od indirektnih poreza nego u istom periodu prošle godine, navodi se u izvještaju Odjeljenja za makroekonomsku analizu UIO.

Iako je naplaćeno 50 miliona KM više bruto prihoda, snažan rast povrata indirektnih poreza je nominalni neto porast sveo na 18,9 miliona KM.

Posmatrano po grupama prihoda, nominalni rast je ostvaren kod PDV-a i prihodima od carina, dok je kod akciza i putarine naplaćeno ukupno 5,5 miliona KM manje.

Pozitivan trend su imale jedino akcize na grupu akciznih proizvoda koju čine alkohol i alkoholna pića, pivo, vino i bezalkoholna pića, čija naplata je povećana za 17 odsto.

Kod svih ostalih akciznih proizvoda zabilježeno je smanjenje naplate.

Pad naplate akciza i putarine na domaće derivate nafte je očekivan zbog obustave proizvodnje brodske “Rafinerije nafte” u decembru prošle godine.

Od usvajanja novog Zakona o akcizama uobičajeno slabija naplata akciza na duvanske proizvode na početku godine je bila rezultat većeg povlačenja akciznih markica na cigarete krajem prethodne godine zbog novog povećanja akciza.

Dotadašnja šema povlačenja akciznih markica i naplate prihoda od akciza narušena je krajem prošle godine, kada je preuzeto 25 odsto manje akciznih markica.

Negativan trend je nastavljen i u prva dva mjeseca ove godine kao posljedica rastuće legalne i nelegalne supstitucije cigareta rezanim duvanom.

S druge strane, prosječna ponderisana maloprodajna cijena cigareta u prva dva mjeseca ove godine je značajno viša od potrebnog prevaljivanja dodatnog akciznog tereta.

To ukazuje na promjenu strukture regularnog tržišta cigareta u korist skupljih cigareta koje konzumira bogatiji sloj građana, dok konzumenti jeftinijih cigareta prelaze na korištenje rezanog duvana.

Imajući u vidu da se zbog pritiska krize, rasta fiskalnih deficita i dugova, sve više zaoštrava problem alokacije prihoda od indirektnih poreza između nivoa vlasti u BiH, zbog čega postaje očigledno da fiskalne vlasti sve napore trebaju usmjeriti u pravcu očuvanja prihoda.

U tom smislu, urgentno pitanje postaju borba protiv poreskih prevara kod uvoza i prometa duvanskih proizvoda, te izmjena Zakona o akcizama u domenu oporezivanja ostalih duvanskih proizvoda i oštrijeg sankcionisanja zloupotreba, zaključuje Odjeljenje za makroekonomsku analizu UIO. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!