Capital.ba

Ugovor o sertifikaciji za povoljan poslovni ambijent

09.03.2015. / 14:36

malaSl.ashxBANJALUKA, Privredna komora Republike Srpske i opština Mrkonjić Grad potpisali su danas ugovor o realizaciji programa sertifikacije ove lokalne zajednice kao opštine sa povoljnim poslovnim ambijentom.

Direktor Privredne komore Dragica Ristić rekla je da ovaj proces počinju opštine koje imaju odgovarajuće kapacitete i koje su strateški opredijeljene za unapređenje svog poslovnog ambijenta, s ciljem privlačenja investicija.

“Sam sertifikat predstavlja dokaz da određena lokalna zajednica ima povoljno poslovno okruženje, što znači da je usvojila određene standarde, među kojima je formiranje Privrednog savjeta, usvajanje strateških dokumenata i donošenje efikasnijih i transparentnijih procedura za privrednike”, rekla je Ristićeva.

Ona je izrazila očekivanje da će put opštine Mrkonjić Grad biti uspješan, s obzirom na napore za poboljšanje poslovnog ambijenta koje je ova lokalna zajednica već načinila.

“Mislim da će današnje potpisivanje ugovora biti samo podstrek da se unaprijedi administracija u Mrkonjić Gradu i da bude potpuno na usluzi domaćim i stranim investitorima”, rekla je Ristićeva.

Ona je podsjetila da je program sertifikacije regionalnog karaktera, koji se realizuje u BiH, Hrvatskoj, Srbiji i Makedoniji, pri čemu je u njegovoj pilot fazi sertifikovano 30 lokalnih zajednica, od kojih u Republici Srpskoj grad Prijedor.

“Sada je u završnoj fazi sertifikacije grad Banjaluka, dok su ugovor o provođenju sertifikacije u oktobru prošle godine potpisali grad Bijeljina i opštine Gradiška, Laktaši i Teslić”, rekla je Ristićeva, dodajući da su spremnost za ovaj projekat izrazile i opštine Novi Grad, Brod i Bileća.

Govoreći o detaljima procesa, Ristićeva je navela da on najprije podrazumijeva analizu 12 osnovnih kriterijuma, nakon čega se pristupa ispunjavanju 80 podkriterijuma.

“Polazi se od toga da li opština ima strateška dokumenta, da li je uspostavila poslovni savjet, kakve su im procedure i elektronske baze podataka, nakon čega projekt-evaluatori i predstavnici lokalne zajednice prave presjek stanja i utvrđuju šta moraju da ispune”, rekla je Ristićeva.

Prema njenim riječima, za lokalne zajednice u ovom procesu važno je da budu prepoznatljive u regionu, s obzirom da će sve opštine sa sertifikatom biti dodatno regionalno promovisane kod potencijalnih investitora.

Načelnik opštine Mrkonjić Grad Divna Aničić rekla je da sertifikacija ove lokalne zajednice treba da doprinese investiranju i otvaranju novih radnih mjesta.

“Mislim da je još mnogo posla pred našom opštinom, jer treba da se ispuni oko 80 uslova, ali mi već ispunjavamo osnovne parametre za potpisivanje ugovora, među kojima su formiranje Privrednog savjeta, uspostavljanje poslovne zone i izdavanje građevinskih dozvola za mjesec dana”, navela je Aničićeva.

Ona je dodala da su prošlu godinu u ovoj lokalnoj zajednici obilježili izgradnja fabrike za proizvodnju metal–silicijuma u Bjelajcu i pokretanje proizvodnje u fabrici konfekcije “Mladost”. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!