Capital.ba

Udruženim snagama žele graditi po svijetu

03.03.2015. / 6:20

gradjevinarstvoBANJALUKA, Građevinci iz zemalja bivše Jugoslavije žele da naprave konzorcijum kako bi zajednički nastupili na afričkom i azijskom tržištu, na kojima su traženi, te za velike projekte koji su najavljeni u regionu, potvrdili su iz Privredne komore Srbije.

Naime, u toku su pregovori privrednih komora Republike Srpske, BiH, Srbije, Hrvatske, Makedonije i Slovenije o objedinjavanju građevinske operative za zajednički nastup na stranim tržištima.
Da za tim postoji veliki interes svjedoče iz tih privrednih komora, odakle ističu da se samo udruživanjem u konzorcijum može uspješno nastupiti na stranim tržištima, jer su firme na ovim prostorima usitnjene, nemaju dovoljno radnika, kao ni potrebne garancije.
Među zemljama na kojima bi mogli zajednički nastupati, a iz kojih postoji velika zainteresovanost, su Libija, Alžir, Irak, Katar, ali i neke zemlje iz regiona, poput Srbije, u kojoj su najavljeni veliki investicioni projekti, kao što je “Beograd na vodi”.
Nemanja Vasić, predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH, rekao je da su građevinske firme u BiH usitnjene i ne mogu nastupiti značajnije na stranim tržištima, pa je stoga ranije i pokrenuta ova inicijativa.
On je rekao da ima dosta ponuda za poslove za bh. građevince, posebno iz Katara, ali da oni ističu da nemaju sposobnosti za veće poslove, već da bi to mogao raditi konzorcijum.
“Drago mi je što je opet pokrenuta ta priča o udruživanju u konzorcijum, jer je to najbolji način da se rade poslovi u stranim zemljama”, rekao je Vasić.
Viktor Kobjerski, sekretar Udruženja za građevinarstvo Privredne komore Srbije, rekao je u izjavi za Tanjug da srpska privredna komora pregovara s komorama iz Republike Srpske, BiH, Hrvatske, Makedonije i Slovenije o objedinjavanju građevinske operative za zajednički nastup na stranim tržištima.
“Hoćemo da se vratimo na treća tržišta, gdje smo ranije bili vrlo popularni i zajednički vrlo dobro radili i mogli da odgovorimo na sve zahtjeve investitora”, istakao je Kobjerski.
Prema njegovim riječima, veliki investitori iz Libije, Alžira i Iraka traže građevinare iz Srbije, ali Srbija nema dovoljan broj radnika za velike poslove, niti potrebne garacije.
“Planiramo da s tim zemljama napravimo konkretne dogovore”, rekao je Kobjerski, napomenuvši da se u tom dijelu svijeta smiruju tenzije i popravlja bezbjednosna situacija. On je naglasio da je cilj da firme iz regiona više ne budu podizvođači i u podređenom položaju, već da budu angažovane kao glavni izvođači i nosioci posla.
Kobjerski je rekao da su građevinari iz Srbije traženi i u Francuskoj i da će s pojedinim starim i provjerenim firmama otići 4. marta u Pariz kako bi pregovarali s francuskim građevinarima.
Prema njegovim riječima, Francuzi nude srpskim firmama da u velikim projektima u svijetu učestvuju kao podizvođači, s obzirom na to da francuske firme imaju reference za najveće poslove.
“Francuzi cijene naše građevinske stručnjake i radnike i u tim zajedničkim poslovima naši građevinari neće biti degradirani”, rekao je Kobjerski.
Govoreći o Zakonu o planiranju i izgradnji i obavezi svih lokalnih samouprava u Srbiji da od početka marta izdaju građevinske dozvole za 28 dana, Kobjerski je naveo da je građevinska industrija jedva čekala usvajanje izmjena i dopuna tog zakona i izarazio uvjerenje da će on podići građevinsku aktivnost u zemlji i privući investitore.
Banke bi, kaže, trebalo sve to da podrže kreditima sa manjim kamatama i da se mladim bračnim parovima koji kupuju prvi stan odobravaju jeftiniji krediti. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!